ZAUŠKE SE POJAVILE U VRTIĆU U BEOGRADU: Kazne za roditelje nevakcinisane dece!

12:53

31.10.2024

Podeli vest:

Foto: Pexels

Nakon pojave zauški u vrtiću „Vilenjak“ u Beogradu, lekari naglašavaju da predškolske ustanove moraju da se pridržavaju zakonskih odredbi, te da deca koja započinju drugu godinu života moraju biti vakcinisana MMR vakcinom.

U vrtiću ističu da su preduzete sve potrebne mere kako bi se sprečilo dalje širenje infekcije, te da vakcinisana deca bez simptoma mogu redovno dolaziti.

Svake godine, oko 17.000 dece treba da primi MMR vakcinu. Prema poslednjim podacima iz 2023. godine, vakcinisano je 88% te populacije, što nije dovoljno za postizanje kolektivnog imuniteta. Tokom poslednjih dvanaest godina, samo je jednom, 2018. godine, u Beogradu dostignut kolektivni imunitet, kada je vakcinisano 98% dece, dok se od tada broj vakcinisane dece smanjuje.

– U jednoj generaciji 95 odsto dece koja treba da se vakcinišu, ako budu vakcinisana, mi stvaramo takozvani kolektivni imunitet, odnosno bedem, da virus koji je jedan od najzaraznijih virusa kada uđe u takav kolektiv gde je 95 odsto osoba vakcinisano ne može da nađe put, odnosno, jako teško nađe put do onih osoba koje nemaju imunitet, a to su na primer deca koja iz opravdanih razloga nisu mogla da budu vakcinisana jer su bolesna ili imaju neko oboljenje koje im znatno snižava imunitet – navodi epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje Ivana Begović.

Stručnjaci kažu da je više vakcinisanih u ruralnim nego u urbanim sredinama. Kada gledamo kroz statističke podatke iz beogradskih domova zdravlja 2023. više od 95 odsto vakcinisanih na Vračaru, Novom Beogradu, Čukarici, u Surčinu, Obrenovcu i Sopotu. U Domu zdravlja Zemun 83 odsto.

Kažu da je najbitnije da roditelji veruju pedijatru.

– Nedoumice su uglavnom vezane za neki nastanak neželjenih efektea, nekog neprogovaranja na vreme, neprohodavanja, da li će sama vakcina napraviti neke autoimuna oboljenja, neke dodatne tegobe koje se onda vrlo lako u razgovoru sa pedijatrom prosto eliminišu – ističe pedijatar iz Doma zdravlja Zemun Biljana Radičević.

Kazne za roditelje nevakcinisane dece
Prema zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, vakcinacija je u Srbiji obavezna. Država je uvela i kontrolne mehanizme. Nevakcinisana deca ne bi smela da budu upisana u školu. Za roditelje koji ne odvedu deca na vakcinaciju predviđene su novčane kazne od 50 do 150 hiljada dinara. I kazne se izriču. Doduše, retko, za tri godine, tri u Beogradu i jedna u Kragujevcu.

– Važno je da taj mehanizam na neki način funkcioniše, da su to retki slučajevi koji se dešavaju. Znači da te kontrolne mere ipak donose neki rezultat. S druge strane, cilj tih kontrolnih mera nije kažnjavanje roditelja, već da roditelji dođu na jedan drugi nivo diskusije sa zdrastvenim radnicima, zdravstvenim sistemo i promene svoje mišljenje. Ne radi se ovde o mišljenu roditelja, ovde se radi prvenstveno o pravu deteta – naglašava konsultant u Ujedinjenim nacijama za vakcinaciju i imunizaciju Dragoslav Popović.

(RTS)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.