Hitno utvrditi odgovornost zbog maltretiranja Amfilohija: Formiran predmet protiv inspektora koji su saslušavali mitropolita
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet koji se odnosi na postupanje ovlašćenih policijskih službenika Centra bezbjednosti Podgorica prilikom prikupljanja potrebnih obaveštenja od mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića 22. juna 2020. godine – saopštio je rukovodilac u ovom tužilaštvu Duško Milanović, prenosi Pobjeda.
Predmet je, kako navodi, formiran radi utvrđivanja da li je tom prilikom izvršeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti.
Podsetimo, na jučerašnjoj sednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu na kojoj je u toku kontrolno saslušanje na temu „Nehumano i šikanozno zadržavanje mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića u prostorijama Centra bezbednosti Podgorica, 22. juna 2020 godine”, predstavnik Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (MCP) Mirčeta Šljivančanin rekao je da je ponašanje organa državne vlasti prema Amfilohiju bilo nehumano, i da nije bilo osnova za toliko dugo zadržavanje s obzirom na to da se radi o čoveku koji se nalazio na čelu MCP, s obzirom na njegov domaći i međunarodni ugled i to što je bio u devetoj deceniji života.
Šljivančanin je rekao da se to sve desilo nakon usvajanja „diskiminatornog“ Zakona o slobodi veroispovijesti koji je izazvao protivljenje vernika SPC, ali i drugih građana kojima je pravo i pravda na savesti, a koji su legitimno protestom želeli da iskažu neslaganje sa takvim zakonom.
„To je izazvalo velike tenzije u društvu i mnogi episkopi, sveštenici i verni narod doživjeli su diskriminatorne postupke i povredu prava vere od organa tadašnje državne vlasti“, istakao je Šljivančanin.
Advokat MCP Dragan Šoć podsjetio je da je institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda zaključila da je ponašanje prema Amfilohiju bilo neprimereno i neadekvatno, s obzirom na motive i potrebu zbog koje je pozvan.
„Dakle, prema njemu se postupalo sa prekomernim sredstvima, na krajnje ponižavajući način, imajući u vidu njegov rang i godine“, istakao je Šoć.
On je rekao da je Amfilohije pušten deset minuta pre isteka roka od šest sati za zadržavanje, i da mu je postavljeno devet pitanja, za koja smatra da su bila pripremljena.
„Imajući u vidu šta se mitropolitu stavljalo na teret, nije bilo nikakve potrebe da davanje iskaza traje duže od sat“, istakao je Šoć.
U petak 30. oktobra 2020. godine, uoči praznika Svetog Petra Cetinjskog, u 8.20 časova, u Kliničkom centru Crne Gore, posle primanja Svete Tajne Pričešća, upokojio se u Gospodu Visokopreosvećeni Arhiepiskop Cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski i Egzarh svetoga trona pećkoga g. Amfilohije.