
Najviše poskupeli salata i hleb
Širom Srbije obeležava se Međunarodni dan muzeja, a u večernjim satima održaće se i Evropska noć muzeja, manifestacija koja okuplja hiljade posetilaca.
Širom Srbije obeležava se Međunarodni dan muzeja, a u večernjim satima održaće se i Evropska noć muzeja, manifestacija koja okuplja hiljade posetilaca.
U subotu, 17. maja, širom Srbije obeležava se Međunarodni dan muzeja, a u večernjim satima održaće se i Evropska noć muzeja, manifestacija koja okuplja hiljade posetilaca, spajajući edukaciju i zabavu, istoriju i savremenu umetnost, decu i odrasle u zajedničkom doživljaju kulturne baštine.
Međunarodni dan muzeja ustanovila je organizacija ICOM (International Council of Museum) s idejom da kao globalna platforma služi za promociju uloge muzeja.
Muzeji širom Vojvodine pripremili su raznovrstan program – sa besplatnim ulazom, izložbama, radionicama, vođenjima, koncertima i predstavama.
Pančevo – Fabrike, radnici i umetnici
Narodni muzej Pančevo priprema izložbu posvećenu industrijskom razvoju grada, sa fokusom na nekadašnje fabrike i njihove radnike. Kroz muzičko-scenski program, biće predstavljeni i umetnici iz Pančeva koji su kroz likovnu umetnost dokumentovali radnički život.
Muzej Vojvodine – Noć sa Bukovcem i lutkama
Muzej Vojvodine u Novom Sadu biće otvoren od 10 do 24 časa, sa besplatnim ulazom i nizom aktivnosti za sve uzraste. Posetioci će moći da prisustvuju izložbi „Blagoveštenski sabor Vlaha Bukovca“, razgovaraju sa kustosima i pogledaju lutkarske predstave u Teatriću. U večernjim satima, program kulminira otvaranjem izložbe „Jelen – eho božanskog“ i rok koncertom grupe Brothers & Sisters ispred muzeja.
Galerija Matice srpske – radionice, avanture i mehurići šampanjca
Galerija Matice srpske takođe nudi celodnevni besplatan program – od kreativnih i dramskih radionica za decu i tinejdžere, preko konzervatorskih ateljea otvorenih za javnost, do vođenih tura i razgovora o umetnosti i popularnoj kulturi. U fokusu je i francuska umetnost, sa posebnim osvrtom na uticaj i interpretaciju kroz izložbu „Inspirisani Francuskom“.
Program za subotu možete pogledati ovde, a nedeljni program ovde.
Ostali muzeji u Vojvodini – Noć otkrivanja nasleđa
Sombor – Noć umetnosti u duhu klasike
Muzej grada Sombora otvara vrata za vođene ture kroz Zbirku slika, arhivsku građu i etnološku postavku. U okviru manifestacije, biće organizovan i koncert klasične muzike u holu zgrade Županije, čime će se spojiti umetnost, muzika i istorija.
Zrenjanin – Priče iz Banata pod svetlima reflektora
Gradski muzej Zrenjanin nudi program koji obuhvata radionice za decu, vođene obilaske kroz stalnu postavku i tematsku izložbu o industrijskom razvoju Banata. U večernjim satima očekuje se nastup lokalnih muzičara u dvorištu muzeja.
Kikinda – Noć sa mamutom Kikom
Narodni muzej Kikinda i ove godine stavlja akcenat na svog najpoznatijeg „stanovnika“ – fosil mamuta Kiku. Deca i roditelji moći će da učestvuju u kvizovima znanja, naučnim eksperimentima i interaktivnim šetnjama kroz geološku prošlost Banata.
Vršac – Od Rimljana do moderne umetnosti
Muzej grada Vršca organizuje tematske večernje šetnje kroz istoriju grada, sa akcentom na arheološke nalaze iz rimskog perioda, kao i savremenu umetničku postavku u galerijskom prostoru. Posetioci će moći da se upoznaju sa istorijom vinogradarstva, po kojoj je region nadaleko poznat.
Vrbas – Noć lokalnog nasleđa
Muzejska zbirka Vrbas priređuje večernji program u saradnji sa lokalnim školama i kulturnim centrima. Biće predstavljeni stari alati, rukotvorine i dokumenti iz istorije bačkog sela, uz gostovanja glumaca koji će čitati odlomke iz lokalnih hronika.
Bečej – Most između prošlosti i budućnosti
Zavičajni muzej Bečeja priprema multimedijalnu izložbu koja kombinuje istorijske fotografije, animirane projekcije i intervjue sa starim zanatlijama. Veče će biti obogaćeno i akustičnim nastupom mladih muzičara iz Bečeja.
Evropska noć muzeja je manifestacija koja se širom kontinenta organizuje svake godine sredinom maja, pod pokroviteljstvom Saveta Evrope, UNESKO-a i Međunarodnog saveta muzeja (ICOM). U Srbiji se obeležava od 2005. godine i od tada okuplja stotine hiljada posetilaca širom zemlje. Cilj je popularizacija muzeja kao mesta dijaloga, učenja i zajedništva. Tokom ove noći, muzeji postaju živa pozornica – sa koncertima, instalacijama, edukativnim radionicama i umetničkim performansima, stvarajući most između prošlosti i sadašnjosti.
(RTV)