18. ROĐENDAN ČAROBNJAKA IZ OZA: Dođite na besplatno jubilarno dvestoto izvođenje ove predstave za decu
Na obodima Deliblatske peščare posadila je još Marija Terezija
Na obodima Deliblatske peščare posadila je još Marija Terezija
Meštani Bavaništa protive se prodaji šume na 42 hektara koja se nalazi na obodu njihovog sela, jer strahuju da bi je novi vlasnik posekao, a da bi oni ostali bez korisnog vetrozaštitnog pojasa, ali i izvorišta vode koje se tu nalazi.
U Ministarstvu poljoprivrede od kojeg smo zatražili mišljenje kažu da se namena zemljišta određuje prostorno planskim dokumentima i da svako štiteći svoje interese treba da ostvari pravo da se šuma sačuva i obezbedi zemljište za podizanje novih i još ukazuju na odredbu člana 5 stava 3 Zakona o privatizaciji po kojem je propisano da se ne mogu privatizovati prirodna bogatstva, dobra u opštoj upotrebi i od opšteg interesa, tako da se šume i šumsko zemljište ne mogu privatizovati ukoliko su u javnoj svojini.
U ovoj šumi, koju je na obodima Deliblatske peščare posadila još Marija Terezija, nalaze se retke vrste ptica i drveća. Do 1973. Godine pripadala je opštini Bavanište, a tad je ustupljena društvenom preduzeću Lune Milovanović. Kada je pre 14 godina ova firma otišla u stečaj šuma nema svog vlasnika, a Bavaništanci je čuvaju i brinu o njoj, jer kako kaže Jovan Jovanov iz Uduženja „Složni pidikanci” pored toga što ih štiti od nanosa peska i udara košave u njoj se nalazi i fabrika koja kvalitetnom vodom snabdeva 6.000 žitelja sela.
Marija Ćirikovački iz Bavaništa smatra da je neophodno sačuvati šumu, jer u Vojvodini već imamo manjak zelenih površina:
-Ovde imamo mnogo zaštićenih vrsta drveća, ptica i životinja koje nam daju život- ističe Marija.
Poslednja zakazana licitacija o prodaji šume koja je trebala da se održi prošle nedelje je otkazana. Jovan Jovanov očekuju da će u saradnji sa opštinom Kovin uspeti da je sačuvaju.
(Pančevac/G.J.)
BAVANIŠTE PRIMER ZAJEDNICE KOJA NEGUJE LJUBAV PREMA KNJIGAMA Ovo su im omiljeni žanrovi
BAVANIŠTE Grad naneo veliku štetu usevima, najviše uljanoj repici i pšenici