
KRETANJEM DO ZDRAVLJA Danas je Međunarodni dan fizičke aktivnosti

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je u cilјu podizanja svesti celokupne svetske javnosti o značaju i važnosti redovne fizičke aktivnosti u očuvanju i unapređenju dobrog zdravlјa i blagostanja 10. maja 2002. godine pokrenula globalnu inicijativu za obeležavanje Međunarodnog dana fizičke aktivnosti.
Redovna fizička aktivnost ima višestruke zdravstvene koristi: održava energetsku ravnotežu i pomaže smanjenju telesne težine, utiče na izgradnju koštanog tkiva, ima zaštitni efekat za pojavu povišenog krvnog pritiska i povišenih vrednosti holesterola u krvi, smanjuje anksioznost i depresiju, doprinosi bolјoj koncentraciji i različitim socijalnim ishodima.
Ovaj dan se u našoj zemlјi tradicionalno obeležava pod sloganom „KRETANјEM DO ZDRAVLjA”.
Glavni cilјevi Međunarodnog dana fizičke aktivnosti su: podizanje svesti o koristima fizičke aktivnosti u prevenciji hroničnih nezaraznih bolesti; isticanje brojnih prednosti bavlјenja sportom i ukazivanje na pozitivne efekte redovnog vežbanja;
podsticanje stanovništva širom sveta na bavlјenje fizičkom aktivnošću;
promovisanje zdravog načina života i ponašanja kroz sport i fizičke aktivnosti.
Fizička neaktivnost uz nepravilnu ishranu, nove tehnologije i urbanizacija predstavlјaju važan faktor rizika za nastanak hroničnih nezaraznih bolesti, a kod školske dece može da utiče i na nepravilan razvoj tela i nastanak deformiteta.
Procenjuje se da se milion smrtnih slučajeva godišnje u Evropskom regionu SZO desi zbog fizičke neaktivnosti.
U Evropskom regionu SZO približno 31% osoba starijih od 15 godina je nedovolјno fizički aktivno, a više od polovine stanovnika Evrope nije dovolјno fizički aktivno da bi zadovolјilo zdravstvene preporuke.
Na osnovu Istraživanja ponašanja u vezi sa zdravlјem kod dece školskog uzrasta u Republici Srbiji (Health Behaviour in School-aged Children Survey) iz 2022. u svim uzrasnim grupama dečaci su fizički aktivniji od devojčica, a sa godinama se zapaža smanjenje broja svakodnevno fizički aktivne dece što je posebno izraženo kod devojčica, pa je samo 16,0% devojčica u prvom razredu srednje škole svakodnevno fizički aktivno u skladu sa preporukama.
Rezultati poslednjeg istraživanja zdravlјa stanovništva Republike Srbije ukazuju na pad fizičke aktivnosti i kod dečaka i kod devojčica u svim uzrasnim grupama, sa 82% u 2013. godina na 68,5% u 2019. godini.
Koliko kretanja je dovolјno
SZO preporučuje najmanje 60 minuta svakodnevne umerene fizičke aktivnosti. Preporuke naglašavaju da svakodnevna fizička aktivnost treba da bude većim delom aerobna i da uklјuči i intenzivne vežbe za jačanje mišića najmanje tri puta nedelјno.
Poslednjih decenija beleži se stalni pad učestalosti redovne fizičke aktivnosti i većina adolescenata nije fizički aktivna u skladu sa preporukama.
Od pola i starosti, zdravstvenog stanja, a posebno u odnosu na stanje utreniranosti (kondicije) zavisi i izbor vrste aktivnosti (šetnja, plivanje, trčanje, vežbe…), njena učestalost i trajanje.
(Pančevac)
ZAVRŠENO DRUGO POLUFINALE EVROVIZIJE! Ove ZEMLJE su uspele da se plasiraju u finale