NBS: Dinarska štednja stanovništva dostigla 175 milijardi dinara

12:43

28.11.2024

Podeli vest:

Narodna banka Srbije

Narodna banka Srbije saopštila je povodom Svetskog dana štednje, koji se danas obeležava, da je dinarska štednja stanovništva u oktobru dostigla nivo od oko 175 milijardi dinara, a devizna 15,1 milijardu evra u septembru ove godine.

Kako je saopštila NBS, makroekonomski pokazatelji, poput očuvane finansijske stabilnosti i relativne stabilnosti kursa dinara prema evru, doprineli su da dinarska štednja stanovništva u toku godine poraste za 37 milijardi dinara odnosno 26,8 odsto.

U poslednjih 12 godina štednja stanovništva u domaćoj valuti je porasla gotovo 10 puta, tačnije za 155,9 milijardi dinara, a pozitivne promene ostvarene su i u strukturi dinarske štednje u vidu rasta dugoročnih depozita, koji su povećani sa 1,8 milijardi dinara, koliko su iznosili u septembru 2012. godine, na 32,1 milijardu dinara, u septembru ove godine.

U posmatranom periodu, kako se dodaje, devizna štednja je rasla nešto sporijom dinamikom u odnosu na dinarsku štednju – povećana je gotovo 90 odsto, sa 7,9 milijardi evra (septembar 2012. godine) na 15,1 milijardu evra (septembar 2024. godine).

Inflacija u Srbiji je na opadajućoj putanji od aprila prošle godine, a od maja ove godine se kreće unutar ciljnog raspona Narodne banke Srbije (3±1,5 odsto).

U septembru 2024. je iznosila 4,2 odsto međugodišnje, što je dvanaest procentnih poena ispod najvišeg nivoa iz marta 2023. godine.

U uslovima preovlađujućih aprecijacijskih pritisaka, dinar je nastavio stabilno kretanje prema evru i tokom 2024. godine.

Narodna banka Srbije je u prvih devet meseci ove godine intervenisala neto kupovinom 1,7 milijardi evra, čime je doprinela rastu deviznih rezervi na rekordan nivo od preko 28 milijardi evra.

(Pančevac/Eurionews)

KAČAREVO: Na “Maloj žaoci” dodeljene nagrade za najbolje dečje radove na temu „Hajde svete budi dete“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.