
BILO NE PONOVILO SE: Penzioner Ilo iz Čačka svih 78 dana bombardovanja vodio dnevnik

Dvadeset šest godina je prošlo od početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, svedoci tog perioda i dalje sa tugom, ali i ponosom, govore o vremenu kada je narod bio na velikoj istorijskoj prekretnici. Jedan od njih je i Ilo Mihajlovski, koji je vodio lični dnevnik svih dešavanja tokom tačno 78 dana bombardovanja.
– Ovaj dnevnik je vođen hronološki, u minutu, gde su projektili padali, šta se dešavalo svakog dana. Na malom prostoru jedne suverene države, bačeno je preko 800 tona projektila – kaže Mihajlovski za RINU.
Kako ističe, bombardovanje koje je predvodilo 19 najrazvijenijih zemalja sveta, sa Sjedinjenim Američkim Državama na čelu, nije bilo samo vojna intervencija, već napad na privredu, infrastrukturu i svakodnevni život.
– Gađane su fabrike, bolnice, vrtići, mostovi, putevi… A ipak, narod je tada pokazao ono što najbolje zna – kako da se ujedini kada je najteže. Građani su svojim telima čuvali mostove, fabrike, pokazali smo ogroman otpor – kaže Mihajlovski.
Posebno upozorava na dugoročne posledice upotrebe osiromašenog uranijuma u bombama, koji i danas, prema rečima stručnjaka i vojnih izveštaja, zagađuje određene teritorije.
– Tri strateške tačke i danas imaju visoko zračenje: Brdo Svetilija iznad Vranja, rafinerija u Pančevu, kao i čitava teritorija Kosova i Metohije. To neće nestati u narednih stotinu, pa ni 400.000 godina, koliko se procenjuje da traje prisustvo osiromašenog uranijuma – navodi Mihajlovski, oslanjajući se na podatke nekadašnje jedinice ABH iz Čačka, koja se bavila analizom i istraživanjem posledica.
Na kraju poručuje da, i pored svega, duh naroda nije slomljen.
– Nisu uspeli da unište ono što smo imali u srcu. I dan danas, naš narod pamti, ali i opstaje – kaže Mihajlovski.
(Pančevac/RINA)
U GRADSKOM PARKU: Sećanje na poginule 1999.
26-godišnjica NATO bombardovanja: Popović položio venac na spomenik Milici Rakić