Uoči Nove godine po julijanskom kalendaru, Udruženje Makedonaca „Vardar“ iz Kačareva tradicionalno obeležava stari praznik Vasilicu izvođenjem takozvanih „babarskih“ rituala i običaja i organizacijom dečijeg maskenbala.
Spoj drevnog i savremenog, paganskog i hrišćanskog, lepog i – strašnog. Tako izgleda Vasilica u Kačarevu, gde meštani, pretežno potomci makedonskih doseljenika, već godinama nastoje da, pred Novu godinu po julijanskom kalendaru, ožive tradiciju i nekadašnje „babare“ ili „vasiličare“ dovedu u ovo južnobanatsko selo.
Prema davnim verovanjima, njihova zastrašujuća maska, gunjevi, štapovi i zveket praporaca proteruju zle sile koje vrebaju u danima od rođenja Isusa Hrista, do njegovog krštenja – takozvanim „nekrštenim danima“.
U tom ritualu učestvuju samo muškarci, priča Maja Zorić iz Kačareva.
– Nekada se ovaj praznik obeležavao tako što su muškarci išli kroz selo i bili maskirani u kože životinja. Domaćinstva su ih ugošćavala. Oni su jeli, pili celu noć i terali zle sile. Na kraju noći, u zoru, delili su sve poklone, verujući da će nova godina nakon rituala doneti boljitak, rekla je Maja Zorić.
Inicijativu da se stari makedonski običaji na ovaj način očuvaju u Banatu pre petnaestak godina pokrenuo je predsednik makedonskog udruženja „Vardar“, Simo Najdovski. Kako kaže, o Vasilici i babarskim običajima slušao je od svog dede Vasila.
(Pančevac/RTV Pančevo)