KADA LEPOTA SUVIŠE KOŠTA: Zlatna pravila za farbanje kose

Kako da vam kosa ostane na glavi a vlasište zdravo i kada često farbate kosu

13:16

10.11.2024

Podeli vest:

Foto: Pixabay

Iako u poslednje vreme elegantne srebrnosive frizure postaju sve popularnije, većina žena želi da prikrije sede vlasi. Ali farbanje može da izazove i alergijske reakcije, pa se tvrdilo da može prouzrokovati i neke ozbiljne bolesti.

Supstance koje su optužene da su eventualni okidači sada su izričito zabranjene u Evropskoj uniji. Zato bi uvek trebalo i kod nas kupovati boje koje su usaglašene s njihovom regulativom. Ali eventualni uticaj na pojavu kancera i dalje se istražuje kod aromatičnih amina. Ipak, čak i ako se rizik od raka ne povećava farbanjem kose prema trenutnim saznanjima, boje za kosu nisu sasvim bezopasne.

Nanošenje farbi u vidu tonova kod takozvanih polutrajnih boja mnogo je manje stresno za kosu, jer se tada čestice samo talože na spoljašnjoj strani kose. Ali zato se one vrlo brzo ispiraju i ne pokrivaju sede vlasi. Postoje i prirodni proizvodi za bojenje kose na biljnoj bazi. Sadrže supstance kao što su kana, indigo ili kamilica. Mana im je to što ne mogu da posvetle kosu i da u potpunosti pokriju sede, a čak i kana može da izazove alergiju.

U fokusu pažnje su ipak trajne ili oksidantne boje. Sadrže komponente (npr. amonijak) koje najpre prosvetljavaju kosu uništavanjem prirodnog pigmenta, a delimično i od prethodnog farbanja, i zatim u vlas uvode komponente za formiranje boje. One imaju trajni efekat i koriste se za pokrivanje sedih vlasi. Neizbežno oštećenje, kada kosa postaje kao slama, kada se lomi i suši, zavisiće i od učestalosti farbanja. Zato:

– uvek se pridržavajte uputstva proizvođača;
– izbegavajte kontakt boje s kožom, koristite zaštitne rukavice i bojite samo krajeve kose;
– izbegavajte udisanje boje; potražite hitnu medicinsku pomoć ako vam farba za kosu uđe u oko ili je progutate;
– ne preporučuje se da se prethodno radi test tolerancije kože jer to može povećati rizik od alergije;
– za svaki slučaj, izbegavajte farbanje kose tokom trudnoće ili dojenja;
– izbegavajte farbanje ako imate probleme na koži glave kao što je psorijaza;
– boje bez amonijaka nisu nužno bolje za kosu: alternativni alkalizirajući agensi ne isparavaju tako brzo i stoga mogu više oštetiti kosu;
– ne farbajte kosu prečesto;
– specijalni šamponi i proizvodi za negu farbane kose pomažu u održavanju boje;
– ako se pojavi peckanje ili svrab na koži glave tokom farbanja, odmah isperite boju; promenite proizvod ili donesite odluku da budete lepi i sa sedom kosom.

(Pančevac)

SEDA KOSA I ĆELAVOST sve više u modi

LEPŠA I ZDRAVIJA KOSA uz jabukovo sirće

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.