
Vučić: Mnogo smo radili na pravljenju snažnije Vojske Srbije
Pedeset odabranih komada vršačka publika imala je priliku da vidi na izložbi u „Tački susretanja“.
Pedeset odabranih komada vršačka publika imala je priliku da vidi na izložbi u „Tački susretanja“.
Vrščanka, Danijela Radeka, profesorka je matematike u srednjoj hemijsko-medicinskoj školi. Istovremeno, ona je svojevsrna umetnica jer su njene figure i scene od polimerne gline prava mala umetnička dela. Pedeset odabranih komada vršačka publika imala je priliku da vidi na izložbi u „Tački susretanja“.
Da brojke i umetnost ne moraju da budu suprostavljeni, primer je vrščanka, Danijela Radeka. Ova profesorka matematike, osima što svakodnevno decu područava matematičkim algoritmima, u slobodno vreme pravi je kretivac, a njene figure od polimerne gline izazivaju divljenje. U osnovnoj školi zaljubila se u glinu, a od malena je, kaže, i ljubitelj prirode. Zato svaka njena scena, osim ljudske figure, obavezno sadrži i fuguricu neke životinjske ili biljne vrste.
Profesorka Danijela Radeka, kaže. „Figurice se prave od polimerne gline, to je vrsta plastelina koja je malo tvrđa od običnog plastelina i peče se u rerni, na niskim temperaturama, oko 120 stepeni. Potrebno je samo dvadesetak minuta za pečenje. Svi delovi uarđeni su ručno. Oči se rade ručno, oči se rade i pomoću tečne gline. Tečna glina izgleda kao gel, pa kada se ispeče izgleda prozirno. Prsti, noktići, sve se vaja. Svaka sadrži i armaturu od žice.“
Akrilne boje korsiti za senčenje i oslikavanje pojedinih delova i detalja. Od tekstila figurama šije garderobu, a jedino što nije izrađeno ručno su kosa i trepavice, koje nabavlja gotove.
Foto: Printscreen/RTSPrintscreen/RTS
Profesorka Radeka, dodaje: „Pre nego što lutka izgleda ovako kako izgleda, ćelava je, nema ništa nacrtano, nema obrve, nema trepavice, nema zenice. Dosta strašno izgledaju, a onda, kada se sve to izdetaljiše bude mnogo lepo. Za izradu jedne cele scene treba dve nedelje minium. Imam ih oko 70, ovde je izloženo pedesetak i za njih mi je trebalo osam godina da ih napravim.“
Izložba koju su vrščani imali priliku da vide odraz je velike ljubavi ali i mukotrpnog i strpljivog rada, a na izložbenoj polici našle su se i figure poznatih, kao Božo Vreća, Slobodan Trkulja ili Mira Adanja Polak. Nama je za oko zapala veštica koja umesto metle vozi usisivač, i to onaj stari, Slobode iz Čačka. Profesorka Radeka razmišlja da od ovog hobija razvije biznis, a kaže da se cena ovako ručno rađenih figura od polimerne gline kreće oko 400 evra pa naviše.
(RTS)