Velika porast BOLESTI SRCA kod mladih, ova generacija je NAPUNILA OPERACIONE SALE

21:00

02.04.2024

Podeli vest:

freepek

Profesor dr Goran Stanković, direktor Klinike za kardiologiju UKCS izjavio je danas da promena vremena i buđenje proleća direktno utiče na naš organizam, a pogotovo na one koji imaju srčana oboljenja. Dr Goran Stanković rekao je da je tokom vikenda bio veoma visok broj primljenih pacijenata koji su imali srčanih problema. 

Kako je naveo, srčane bolesti ne zaobilaze ni mlade ni stare, pa je redovna kontrola neophodna.

Ako imamo zdravo srce ne treba da budemo preterano zabrinuti, međutim, kada su u pitanju bolesnici koji uzimaju terapiju, neophodne su konsultacije, ističe dr Stanković.

Veoma visok prijem bolesnika

– Od petka do danas primili samo 29 bolesnika, od kojih je čak šestoro direktno išlo u salu za kateterizaciju. U pitanju su i mlađe i starije osobe, dijapazon je širok, i nema više one granice da su stariji najugroženiji. Ovog vikenda je najčešće primana generacija 60-ih. Muškarci su u većem riziku nego žene – kaže dr Stanković.

– Ako se osećate loše, zovite Hitnu, nemojte sami voziti, jer postoji rizik da dobijete srčanu aritmiju i izgubite život zbog toga – upozorava dr Stanković.

Kardiovaskularne bolesti vodeće su po smrtnosti u Srbiji, a kako kaže dr Stanković, samo prestanak pušenja u mnogome bi smanjio rizik od ovih oboljenja. – Kardiovaskularne bolesti jesu najozbiljnija grupa oboljenja. Oko 40 odsto svih smrtnih slučajeva su kardiovaskularne bolesti. Prestankom pušenja stopa koronarne bolesti je značajno smanjena – kaže dr Stanković.

Kako je ranije rekao za „Blic“, prof. dr Predrag Mitrović iz Urgentnog centra Kliničkog centra Srbije, veoma je važno informisati se o urođenim srčanim manama i dodaje da briga o srcu počinje samim rođenjem, ali i da postoje faktori rizika na koje možemo uticati i na koje ne možemo.

Šta je važno da znate, upozorava dr Mitrović:

  • Postoje urođene srčane mane i jako je važno da nam roditelji kažu to. Nakon toga kreće stil života: kako se hranimo, da li se odmaramo, kako živimo.
  • Postoje faktori rizika na koje možemo da utičemo – pušenje, gojaznost, fizička aktivnost…
  • Redovni pregledi srca mogu vam spasiti život

Iako se mi osećamo mlado, naš organizam stari, pa je važno da se već u 40-im godinama posvetimo redovnim pregledima srca.

– Treba izbaciti pušenje, ne treba biti gojazan treba dovesti na novu meru.Ako imaju šećernu bolest, treba da se leče… To su lekovi koji mogu da se piju 100 godina. Ako je povišen holesterol, ide dijeta, postoje i prirodni načini i medikamenti da se to sredi, ko neće da pije terapiju – objašnjava dr Mitrović.

Prema rečima neurologa dr Alekse Pejovića, pomeranje sata značajno utiče na naše zdravlje i to u tri aspekta:

  • raspoloženje
  • kognitivne funkcije
  • povećana učestalost srčanih i moždanih udara

Doktor navodi da su studije pokazale da je u ovom periodu povećano učestalo doživljavanje srčanih i moždanih udara.

– Verovatno je uzrok tome spavanje i problem sa spavanjem. Nedovoljno sna u ovoj tranziciji čini da nam pritisak skače, poremeti nam hormone i zbog toga dolazi do više vaskularnih događaja – rekao je dr Aleksa Pejović za „Prva TV“.

Međutim, navodi i da treba obratiti pažnju i na druge okolnosti koje dovode do vaskularnih problema, poput pritiska, gojaznosti i šećera.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.