ROMAN PRVENAC MOMČILA PETROVIĆA: Pobeda partizana u krimi priči

Kapetan Ozne juri ubicu mladih partizanki, dok kroz stranice romana „Da je duži bio dan” Momčila Petrovića u postratom Beogradu šetaju i Krcun i Ranković...

18:00

21.02.2025

Podeli vest:

Foto: Delfi knjižara

U romanu „Da je duži bio dan”, koji je objavila „Laguna”, kapetan Ozne Jovan Bursać u Beogradu juri ubicu mladih partizanki. Sve kazuje da je počinilac predratni silovatelj Stole Trifunović, daleki srodnik Nikoletine Bursaća. Ali istraga upućuje na to da je zločinac možda i manijak iz vrhova nove, partizanske vlasti… Ovakva priča obećava uzbuđenje i nedosadu, dostojnih žanra trilera, prilikom čitanja nove knjige, a prvog romana Momčila Petrovića, pisca i novinara, a i dugogodišnjeg saradnika „Pančevca”.

Ali pored slatkog iščekivanja šta će se sledeće dogoditi, pod velom žanra dobićemo i porciju zapitanosti o ne tako davnim događajima iz naše istorije. Jer, kako reče i Momčilo Petrović na promociji u knjižari „Delfi” u beogradskom Studentskom kulturnom centru, glavni junak nije slučajno baš kapetan Ozne, jer je namera autora bila da u knjizi partizani pobede.

Foto: Delfi knjižare

– Knjiga ima izvestan osvetnički karakter. Za glavnog junaka je izabrala partizana, nekoga ko poslednjih decenija nije na ceni u ovom društvu ili je satanizovan – kazao je Petrović na predstavljanju romana u u Studentskom kulturnom centru Beograda.

Pored zapitanosti nad time zašto i čemu se tekovine Narodnooslobodilačke borbe danas izjednačavaju s raznim pokretima iz Drugog svetskog rata, na šta je i autor skrenuo pažnju, roman „Da je duži bio dan” pružiće nam takođe uživanje u opisima posleratnog Beograda, ali i neka saznanja i o Beogradu i likovima koji su tada hodili njegovim ulicama, kao što su Krcun, Aleksandar Ranković, Milovan Đilas, Moša Pijade… Jer ponekad nema razloga više verovati istoričarima nego piscima, koji bar priznaju da istoriju protiskuju kroz svoj doživljaj i sistem vrednosti. Ali Momčilo Petrović ipak predstavlja i autoritet za znanja iz naše bliske istorije jer je do sada potpisao naslove iz dokumentarističke proze kao što su „Zanimljiva istorija Srba u 147 priča”, „Srce crnog goluba” ili „Gavrilo Princip, jedna besmrtna mladost”. Tu je i dodatni autoritet istoričara Predraga Markovića, koji je posvedočio da u ovoj knjizi postoji neobična pažljivost autora oko istorijskih detalja, potkrepljena čak i spiskom korišćenih knjiga. A kao dodatni začin knjige urednica iz „Lagune” Dubravka Dragović Šehović ističe i duhovitost i blagi sarkazam Momčila Petrovića.

Sve ovo je dovoljno da posegnete za ovom knjigom, a uskoro očekujemo i promociju u Pančevu.

(Pančevac)

PANČEVCIMA DOSITEJEVO PERO: Aleksandri Filipović i Zoranu Penevskom nagrade dečje kritike

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.