
Kursna lista: Evro sutra 117,21 dinar
Berba kamilice se završava, a zbog loših vremenskih prilika rod će biti umanjen, dok je nana u dobrom stanju.
Berba kamilice se završava, a zbog loših vremenskih prilika rod će biti umanjen, dok je nana u dobrom stanju.
U institutu za proizvodnju i proučavanje lekovitog bilja „Josif Pančić” iz Pančeva na 50 hekara uzgajaju 7 različitih vrsta industrijskog bilja, a najviše kamilicu i nanu. Berba kamilice se završava, a zbog loših vremenskih prilika rod će biti umanjen, dok je nana u dobrom stanju.
Foto: Pančevac
Sreta Brkić, agronom u Institutu kaže da ovih dana završavaju berbu kamilice i da očekuju oko 2,5 tone ovog lekovitog bilja, što je manje nego prethodnih godina. Biljka je dobro podnela zimski period, ali obilne kiše i vetar pred berbu uticaće na manje prinose:
– Kamilica je zbog vetra dosta polegla i vrlo teško se bere, što će značajno umanjiti prinos.Međutim nismo imali problema sa bolestima i ona će biti dobrog kvaliteta, ali očekujemo da će prinos biti umanjen za 30 odsto, a imaćemo dodatnog posla kasnije i oko prerade kamilice-kaže Brkić.
Foto: Pančevac
Kamilica je dobrog kvaliteta i ovde se čist cvet najviše koristi za proizvodnju čaja, ali od nje se prave i razni ekstrati za kozmetičke preparate. Da bi bili uspešni u proizvodnji u Institutu „Josif Pančić” vode računa i o naučnom delu i zato često obavljaju i mikro oglede, a poslednji je na polju nane gde su posejali dve vrste niske deteline. Ana Dragumilo, naučni saradnik u institutu „Josif Pančić”o tome kaže:
Foto: Pančevac
– Svrha ovog ogleda gde smo detelinu sejali u međuredu pitome nane je da suzbije korov mehaničkim putem, da zaustavi rast korova koji nam predstavlja veliki problem. Na ovaj način želimo da izbegnemo upotrebu hemijskih preparata i hebricida- ističe Ana Dragumilo.
Ovde očekuju da će detelina svojim prisustvom doprineti i boljoj prihrani nane što će omogućiti veći rast biljne mase lista čija se berba očekuje sredinom juna.
(Pančevac/G.J.)