SUSRET GAJDAŠA: Zaljubljenici u tradiciju iz celog regiona proslavili punoletstvo kačarevačke manifestacije
U Kačarevu je održana 18. po redu manifestacija “Susret gajdaša: sličnosti i razlike u gajdama”, u organizaciji Makedonskog udruženja “Vardar”. Događaj je, kao i prethodnih godina, okupio učesnike iz svih krajeva Srbije, kao i goste iz Severne Makedonije.
Manifestacija „Susreti gajdaša“, sada već jedan od simbola Kačareva, proslavila je svoje „punoletstvo“. Iz godine u godinu ovaj jedinstveni muzički festival okuplja zaljubljenike u tradiciju iz celog regiona, a ideja da baš gajde budu tema susreta potekla je iz Udruženja Makedonaca “Vardar”. Kako navode, želja im je bila da u ovom banatskom mestu ponovo zaživi zvuk tog tradicionalnog instrumenta, koji je prošlog veka iz Makedonije “doputovao” u ove krajeve.
– Tema naše manifestacije je, kako je u podnaslovu i navedeno, “sličnosti i razlike u gajdama”. Zato svaki put govorimo “ovo je svrljiška gajda, ovo južnomoravska, ovo makedonska, a ovo banatska. Postoje sličnosti i razlike. Slične su po izgledu, a razlikuju se u tonovima. Bez obzira na moguće razlike, svi mi koji učestvujemo u festivalu već 18 godina želimo da pošaljemo poruku jedinstva i ljubavi prema tradiciji – navela je Ljiljana Najdovska, članica Udruženja “Vardar”.
Gajde – narodni muzički duvački instrument nekada je bio rasprostranjen širom Evrope. Na našim prostorima čuje se i danas, i to šest do osam različitih vrsta.
– Razlike postoje između dvoglasnih, troglasnih, četvoroglasnih, jednoglasnih gajdi… Taj tip ima i podtip, da li su troglasne sa drugim glasom u okviru gajdenice, ili imaju treći glas van gajdenice, gde ne utiče toliko na način sviranja. Jednostavno – reč je o velikom bogatstvu! – objasnio je jedan od učesnika, Lazar Savić iz Svrljiga.
Kada se gajdaši okupe, vreme je za zdravicu, za igru, pa čak i poeziju. Ima tu onih koji su ovde prvi put, kao što je Folklorni ansambl “Osogovski izvor” iz Severne Makedonije, a ima i onih koji ne propuštaju ni jedan susret. Među njima je i porodica Mitić iz Omoljice.
– Kao roditelji, u obavezi smo da svojoj deci usadimo tradicionalne vrednosti. Sticajem okolnosti, mi to radimo “po modelu i na delu”. Nastupamo svi zajedno, kao porodica, a zanimljivo je da smo taj koncept osmislili baš na jednom od prethodnih “Susreta gajdaša”, i od tada nastupamo na raznim manifestacijama – podelio je sa nama otac ove talentovane porodice Nenad Mitić.
Manifestacija je podržana od strane Ministarstva Republike Srbije, Grada Pančeva, Nacionalnog saveta makedonske nacionalne manjine i Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine.
(Pančevac/RTV Pančevo)
ZVUCI TRADICIJE: „Susret gajdaša“ održan po 17. put u Kačarevu FOTO i VIDEO
SABOR GAJDAŠA U KAČAREVU, ŠESNAESTI PUT: Tradicija koja mora da se nastavi
BONUS VIDEO