
Digitalna pismenost sve važnija za žene na selu, kao i za razvoj poljoprivrede

Pozicija žena na selu je često marginalizovana u savremenom društvu, a njihovo učešće u poljoprivrednim gazdinstvima nedovoljno iskorišćeno.
Kako bi se ova situacija unapredila, važno je fokusirati se na poboljšanje njihove digitalne pismenosti.
To može biti korisno za unapređenje njihove pozicije i osnaživanje uloge u poljoprivredi i istovremeno doprineti stvaranju održivije i prosperitetnije poljoprivredne zajednice.
Rukovodilac Savetodavne i stručne službe za poslove u poljoprivredi Istraživačko-razvojnog instituta (IRI) „Tamiš” Maja Sudimac ističe da poboljšanje digitalne pismenosti žena na selu ne samo da će omogućiti da one lakše pristupaju informacijama i resursima već će im i olakšati rad u poljoprivredi i unaprediti plasman proizvoda.
Ona navodi da digitalna pismenost obuhvata znanje i korišćenje digitalnih tehnologija, uključujući internet, aplikacije i razne alate koji mogu olakšati svakodnevne zadatke u gazdinstvu.
Prema njenim rečima, korišćenje savremenih tehnologija omogućava poljoprivrednicima da prate važne podatke o zemljištu, vremenskim uslovima i zdravlju biljaka putem senzora i aplikacija na pametnim telefonima.
Međutim, kako ona napominje, postoje prepreke koje ometaju digitalnu pismenost na selu.
– Tu je, pre svega, reč o tradicionalnim stavovima, predrasudama i nepoznavanju rada na računarima i pametnim telefonima. Sve to usporava napredak, a da bi ove prepreke bile prevaziđene, društvo u celini mora uložiti napore kako bi se osigurala podrška ženama na selu. Savetodavne službe i kompanije koje razvijaju softver imaju ključnu ulogu u pružanju lakih i dostupnih rešenja – istakla je Maja Sudimac.
Rukovodilac Savetodavne i stručne službe za poslove u poljoprivredi u IRI „Tamiš” poručuje da žene u domaćinstvima mogu preuzeti značajnu ulogu u digitalizaciji poljoprivrednih gazdinstava.
Maja Sudimac je preporučila pojedine korisne sajtove i prikladne alate. Među njima se ističe PIS Vojvodina (Prognozno-izveštajna služba Vojvodine), gde se mogu dobiti saveti i preporuke o suzbijanju štetnih organizama, izboru pesticida i doza i vremenu primene.
Na istom portalu meteorološke stanice daju informacije o temperaturi i padavinama.
– Važno je pratiti sajtove o aktuelnim podsticajima, a pored toga, veoma je korisno imati naloge na društvenim mrežama, kao što su „Fejsbuk”, „Instagram” ili „Vajber”, i na njima pratiti sve relevantne institucije koje izdaju obaveštenja o aktuelnostima.
Uvek je aktuelna potreba za redovnim proveravanjem e-sandučeta preko „eAgrara”, a tu su „Geosrbija” i „eKatastar nepokretnosti” kao baza za pravilan unos parcela u „eAgrar”. Ovo su samo primeri na koji način žena već sada u redovnom funkcionisanju gazdinstva može uzeti učešće i dati doprinos u njegovom poslovanju – poručuje zaposlena u IRI „Tamiš”.
U svetlu ovih saznanja postaje jasno da je digitalna pismenost žena na selu važna za unapređenje njihove pozicije i osnaživanje uloga u poljoprivredi.
Jedan od dobrih primera u tom smeru je i edukativni projekat pod nazivom „Blogerke na selu“ namenjen žiteljkama Jabuke, koji su pre nekoliko godina realizovale članice Udruženja žena „Zlatna jabuka“.
(Pančevac/J. Filipović)
ZIMA NIJE UTICALA NA USEVE: Poljoprivrednici u Južnom Banatu spremni za prihranu
RATARI SVE ČEŠĆE ODUSTAJU OD ZAKUPA ZEMLJE: Evo koja su dva glavna razloga