BELA CRKVA – Lokalna samouprava opštine Bela Crkva intenzivno radi na ujednačavanju uslova života između gradskog jezgra i seoskih sredina, izjavila je predsednica Opštine Bela Crkva Tatjana Kokar u intervjuu za „Start 013“.
Ona je, između ostalog, istakla da se iz opštinskog budžeta redovno finansira obnavljanje seoskih škola i sala za fizičko vaspitanje, kako bi deca na selu imala potpuno iste uslove za rast i razvoj kao i deca u gradu.
Kokar je naglasila da Bela Crkva ima izuzetne prirodne potencijale, od prepoznatljivih jezera i reka Nere, Karaša i Dunava, pa sve do predela Deliblatske peščare. Prema njenim rečima, lokalna samouprava kontinuirano podstiče i edukuje mlade ljude da primarne poljoprivredne proizvode povežu sa turizmom, otvaraju i registruju seoska turistička domaćinstva, poput etno-kuća i kategorizovanog smeštaja, i tako ostvare siguran dodatni prihod na sopstvenom imanju.
Govoreći o važnim infrastrukturnim projektima koji se tiču opstanka sela, ona je izdvojila radove u naseljenim mestima Jasenovo i Dupljaja. Ovi radovi se realizuju u okviru velikog LIID projekta (Razvoj lokalne infrastrukture i institucionalnog jačanja lokalnih samouprava).
„Projekat obuhvata ulicu Dejana Brankova u Dupljaji i Save Munćana u Jasenovu. Radiće se kompletna rekonstrukcija i dogradnja kolovoza saobraćajnice i pešačkih trotoara. Projekat obuhvata i izgradnju savremene atmosferske kanalizacije kroz sistem otvorenih i upijajućih kanala, čime se dugoročno rešava problem površinskih voda tokom obilnih padavina“, rekla je Kokar u intervjuu za „Start 013“.
Kao najveću razvojnu šansu opštine, predsednica je navela pametno povezivanje prirodnih resursa. Ona je poručila da Bela Crkva mora biti mesto gde se zdrava hrana proizvodi i prerađuje, gde su fabrike pokretači razvoja, a jezera i Dunav ponos cele Srbije. Zadatak lokalne samouprave je, kako je zaključila, stvaranje ambijenta u kojem će investitori dolaziti, a lokalno stanovništvo ostajati.
(Pančevac/Start 013/S.Batalo)