OD POČETKA MESECA Banke se vratile na stare, a više cene usluga! Poskupelo je i podizanje novca debitnim i kreditnim karticama na bankomatima

10:48

12.09.2023

Podeli vest:

Pixabay
Nakon odmrzavanja cena bankarskih usluga poskupelo je i podizanje novca debitnim i kreditnim karticama na bankomatima ili na šalterima drugih banaka.
Nemojte da idete u nedozvoljeni minus jer će vas jedna opomena banke za prekoračenje koštati 200 dinara. Ovo je samo jedna od naknada koje naplaćuju poslovne banke kod nas. Visina provizija i naknada koje plaćaju građani i privreda najaktuelnija je ovih dana, jer je Narodna banka Srbije poslovnim bankama dozvolila povećanje, odnosno vraćanje na raniji nivo. Naime, sporazum NBS-a i poslovnih banaka o smanjenju naknada za platne usluge prestao je da važi 31. avgusta 2023, pa su neke banke od početka meseca provizije za stanovništvo i registrovana poljoprivredna gazdinstva vratile na nivo pre snižavanja, odnosno ponovo će se primenjivati naknade u skladu s cenovnikom koji je važio od 1. avgusta 2021. do kraja avgusta 2022. godine.
Klijente su o povećanju obavestile „Inteza”, OTP i „Erste banka”, dok se Banka Poštanska štedionica decidirano oglasila da to neće činiti.
Mahom su podigli cene održavanja tekućeg računa, izdavanja čekovnih blanketa, iznos koji naplaćuju za podizanje novca karticama, bilo debitnim, bilo kreditnim, na bankomatima ili šalterima drugih banaka. Istini za volju, to su usluge koje klijenti najviše koriste.
U „Erste banci”, na primer, dinarski tekući račun za penzionere od 1. septembra mesečno košta 230, a bio je 200 dinara. Dinarski tekući račun koštao je ranije 250 dinara, a sada je 290. Premijum dinarski tekući račun sada mesečno iznosi 620 dinara, a do juče je bio 595. Namenski dinarski račun fizičkog lica registrovanog poljoprivrednog gazdinstva sada ima cenu od 290 dinara, a koštao je klijenta 250. Izdavanje čekova bilo je 35 dinara po blanketu, a sada je 40.
Povećane su i naknade za podizanje novca debitnim i kreditnim karticama na bankomatima drugih banaka ili na šalterima drugih banaka. Uz standardni procenat od dva ili tri odsto vrednosti transakcije uvećan je minimalan iznos koji se plaća banci – sa 150 i 200 dinara na 200 i 250.
U Banci „Inteza” vođenje platnog računa, zavisno od vrste usluga, sada košta od 220 do 799 dinara mesečno, dok je u prethodnih godinu dana ta usluga iznosila od 154 do 559. U ovoj banci izdavanje čekova sada košta od 25 do 35 dinara po čeku, dok je ranije bilo od 21 do 24. U OTP banci vođenje platnog računa, u zavisnosti od prometa koji se ostvari tokom meseca, koštaće od 197,5 do 595 dinara mesečno. Izdavanje čekova košta 35 dinara po blanketu.
Podsećanja radi, Narodna banka Srbije saopštila je da banke mogu da vrate provizije i naknade na nivo od pre godinu dana i da primena onih tarifa koje su banke usvojile od 1. januara 2021. do avgusta 2022. ne predstavlja povećanje.
Sve banke moraju da imaju platni račun sa osnovnim uslugama koji iznosi 150 dinara i građani mogu u svakom trenutku da pređu na njega kod iste ili druge banke, čime će izbeći povraćaj na „stare” cene.
(Pančevac)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.