HVALA DOMAĆINIMA Vučić: Ovo je bila još jedna prilika da razgovaramo o bitnim temama u opuštenijoj atmosferi
Izložba je nastala pre šest godina u toku rada na istraživačkom projektu „Život u Banatskoj vojnoj granici 1764-1872“
Izložba je nastala pre šest godina u toku rada na istraživačkom projektu „Život u Banatskoj vojnoj granici 1764-1872“
Povodom obeležavanja Dana evropske baštine, koji se ove godine održava pod temom „Rute, mreže i veze“, kao i zbog 260 godina od osnivanja Banatske vojne granice, u Starčevu su protekle nedelje upriličena dva događaja.
Najpre je u četvrtak, 26. septembra, u galeriji starčevačkog muzeja otvorena izložba „Pesak – vetar – čovek“ Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Pančevu, u organizaciji Doma kulture „29. novembar“, uz podršku Udruženja „Pagus“.
Izložba je nastala pre šest godina u toku rada na istraživačkom projektu „Život u Banatskoj vojnoj granici 1764-1872“, koji je Zavod za zaštitu spomenika kulture sprovodio na teritoriji Južnog Banata i prikazuje procese pošumljavanja Deliblatske peščare duge više od dva veka, kao i kulturno i predeono nasleđe ovog područja.
Tim autorki izložbe, koja još uvek putuje Vojvodinom i izaziva interesovanje publike, čine Slobodanka Perović, Jasmina Vujović, Marina Miljuš, Jasna Jovanov i Grozdana Milenkov.
Na samom početku događaja pozdravne reči izgovorio je direktor Doma kulture Marko Ivošević; nešto više o projektu rekla je Jasna Jovanov, a publiku je kroz zanimljivu priču o Deliblatskoj peščari vodila Slobodanka Perović.
Izložba će biti dostupna do 20. oktobra u starčevačkom muzeju, a zatim se seli u Kačarevo.
Pomenutim povodom su Zavod za zaštitu spomenika kulture u Pančevu i Udruženje „Pagus”, u saradnji sa Regionalnim centrom za talente „Mihajlo Pupin” i uz podršku Doma kulture, u subotu, 28. septembra, vodili zainteresovane u obilazak Kulturne staze Banatske vojne granice, u živopisnu šetnju dugu 12 kilometara.
(Pančevac/J. Filipović)
BONUS VIDEO