ODLIČAN SASTANAK SA ŠVAJCARCIMA: Vučić učestvovao na okruglom stolu sa privrednicima
Cena ogrevnog drveta, peleta i lož-ulja niža nego prošle godine, a skuplji propan-butan gas i daljinsko grejanje u Pančevu
Cena ogrevnog drveta, peleta i lož-ulja niža nego prošle godine, a skuplji propan-butan gas i daljinsko grejanje u Pančevu
Još pamtimo šok na tržištu drva od pre dve godine, kada je u jesen cena kubnog metra bukve dostizala i 12.000 dinara. Već prošle godine se tržište, kada je u pitanju ovaj energent, stabilizovalo, pa je ono skuplje i kaloričnije, kao već pomenuta bukva ili hrast, bilo jeftinije za oko 13 odsto, a do ove godine cena je u proseku čak pala za oko 20 odsto (videti priloženu tabelu). Mnogi su zato morali da se vrate na pećke na drva, jer su u međuvremenu nabavljali TA peći, pa čak grejanje sveli na izduvavanje samo iz klima-uređaja.
Drva, pelet i gas isplativi
Podaci koje smo koristili za poređenje potiču od Agencije za energetiku Republike Srbije. Ali treba znati da cena za jednu grejnu sezonu – to jest za 180 dana – važi za izolovani stambeni prostor od 60 kvadrata ako nam je dovoljno samo 20 stepeni tokom 16 sati dnevno, to jest za 9.000 kilovat-časova u toku godinu dana (150 kilovat-časova po kvadratu).
Svakako je najjeftinije grejanje na drva u onim delovima Srbije gde ono može da se nađe i za 6.500 dinara, jer po računici Agencije za energetiku Republike Srbije, za 20 stepeni temperature u toku sezone treba nam tek nešto više od četiri kubika drva za prosečan stan od 60 kvadrata, jer je kalorijska vrednost kubika (suva bukva) približno 2.200 kilovat-časova. Sve zavisi, naravno, i od toga koju energetsku efikasnost ima vaša peć, pa se i time mogu uštedeti značajna sredstva, bar na duže staze.
Što se tiče uglja – ista meta, isto rastojanje kao prošle godine. Agencija za energetiku je računala trošak za kaloričnije vrste, a mi smo u Pančevu uspeli da nađemo onaj iz Pljevalja po ceni od 18.800 dinara po toni (bez prevoza). Uz pošteno dimljenje i u kući i van nje, tako ćete za ovaj energent u sezoni morati da izdvojite otprilike od 75.000 do 78.000 dinara.
Za grejanje na struju i do 200.000 dinara
Grejanje na struju, iako košta isto, bar zasad, kao i prošle godine, ošuriće porodične budžete. Najskuplje je ako koristite električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje, pa ćete za šest meseci toplog doma u ovom slučaju morati da platite skoro 200.000 dinara. A imajte u vidu da klima-uređaj, ako ga već koristite za grejanje, ostaje hladan kada se isključi, pa u tom slučaju nećete imati grejno telo koje će toplotom odisati bar neko vreme pošto ga isključite iz struje. I dalje je najjeftinija opcija, kada je struja u pitanju, termoakumulaciona peć. Ako je uključujete samo noću, za 180 dana biste potrošili oko 82.000, a ako pride dodate i dva sata rada tokom dana, platićete skoro 114.000 dinara.
Lož-ulje je u prošloj grejnoj sezoni bilo prvak u ceni, ali je ipak ove godine zbog pojeftinjenja od 21 odsto palo bar ispod najskupljeg vida grejanja na struju. Propan-butan gas je izbio na drugo mesto zbog poskupljenja od šest odsto, pa ćete ga za šest meseci korišćenja platiti čak 165.000 dinara.
Na petom mestu po ceni, bar u Pančevu, je daljinsko grejanje koje od 1. novembra košta 157,3 dinara po kvadratu.
(Više o cenama daljinskog grejanja i poređenju Pančeva sa drugim gradovima u štampanom izdanju)
(Pančevac/N. S.)
JKP GREJANJE: Poskupljuje grejanje za 10 odsto, radijatori topli od 15. oktobra
GREJNA SEZONA POČINJE: Drva značajno jeftinija nego prošle godine