
Kako prepoznati toplotni udar: Ovo su znaci da ključate iznutra

Toplotni udar je reakcija tela, koje nije u stanju da rasipa uskladištenu toplotu. Iako se promene prvo javljaju unutar ćelija, prvi simptomi su povezani sa centralnim nervnim sistemom.
Toplotni udar dovodi do poremećaja strukture proteina i promena fosfolipida. U većini slučajeva pogađa decu koja nemaju potpuno razvijen mehanizam termoregulacije, kao i starije osobe. Takođe predstavlja pretnju za ljude koji se bave fizičkom aktivnošću tokom vrelih dana i fizičke radnike.
Kada toplotni udar može da se dogodi?
Toplotni udar se najčešće javlja u vrelim danima kada provodimo previše vremena na suncu. Pregrevanje je olakšano nepokrivanjem glave tokom igre ili hodanja duže vreme. Vruće kupke takođe mogu da dovedu do toplotnog udara, kao i nepravilna upotreba parnih kupatila. Rad na terenu na punom suncu takođe dovodi do pregrevanja. Takođe treba paziti na toplotni udar kada se sunčate pored mora ili okeana uprkos oblačnom nebu.
Kako prepoznati toplotni udar?
Simptomi toplotnog udara koji bi trebalo da budu prvi signal da posmatrate svoje telo ili telo voljene osobe uključuju:
osećaj lošeg raspoloženja,
primetan nedostatak znojenja uprkos osećaju vrućine,
visoku telesnu temperaturu (oko 40 stepeni Celzijusa),
probleme sa disanjem,
osećaj izgubljenosti,
jezu,
probleme sa izražavanjem,
gubitak svesti.
Šta može da se učini?
U slučaju toplotnog udara, najvažnije je ohladiti pacijenta. Ako je svestan, treba ga odvesti u dobro provetren prostor i dati mu hladne tečnosti. U ohlađenu vodu može da se doda prstohvat soli kako bi se pacijentu obezbedili potrebni elektroliti. Hladne obloge obično se stavljaju na glavu i grudi.
(mondo)