EVO KOJE PROIZVODE ĆE SRBIJA IZVOZITI U KINU BEZ CARINE Na listi jabuke, šljive, ali i seme ruže

13:58

23.10.2023

Podeli vest:

Pixabay

Sporazumom o slobodnoj trgovini sa Kinom obuhvaćeno je 10.412 proizvoda iz Srbije i 8.930 iz Kine, a kako je „Blic Biznis“ prvi pisao, za danas je predviđeno njegovo usvajanje u našem Parlamentu.

Osim ruda bakra i čelika, Srbija sada Kini može da ponudi mnoge druge, pre svega prehrambene proizvode. Čak 66 odsto proizvoda kojima se trguje između dve zemlje biće odmah oslobođeno carina.

Ukidanje carina na određene proizvode, pre svega u oblasti poljoprivrede, donosi i potencijalne izazove smatraju stručnjaci, ali i otvara priliku za srpske proizvođače da prošire svoje prisustvo i pronađu kupce i na ogromnom kineskom tržištu.

Sporazum predviđa da za neke proizvode (11,4 odsto od onog što se izvozi) liberalizacija nastupi posle pet godina, za neke (11,2 odsto) posle 10 godina, neke druge (0,7 odsto) pak posle 15 godina, dok će 10,1 odsto proizvoda biti izuzeto iz sporazuma o slobodnoj trgovini.

Razmena nota sa kineskom stranom u roku je od 90 dana. Sporazum podrazumeva da nemamo carine koje su danas veoma visoke, na srpsku jabuku, šljivu, breskvu, sojino ulje…

Neće biti carine ni na smrznutu malinu, koja beleži rast od 350 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Zatim ni na pivo, vodu, kiselu vodu, gotovo sve faramaceutske i industrijske proizvode…

Pixabay

Ovako će teći procedura za Sporazum o slobodnoj trgovini

Prema informacijama iz Ministarstva poljoprivrede, danom stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini, Srbija će dobiti bescarinski pristup kineskom tržištu za sveže jabuke, breskve, šljive, višnje, lubenice, suvo grožđe, semensku raž, ječam, ovas, seme suncokreta, seme uljane repice, ruže, sušeno mahunasto povrće, kisele krastavce i kornišone.

Bez carine će se izvoziti i kukuruz šećerac, smrznuto svinjsko meso, svinjska mast, pastrmka i šaran, prerađevine i konzervirani proizvodi od mesa, kobasičarski proizvodi, konzervirano povrće, džemovi, mineralna i prirodna voda, pivo, sveže i sušeno bilje za industrijsku svrhu, goveđa koža, a svi ovi proizvodi čine 60 odsto ukupne razmene sa Kinom.

Pixabay

Pet godina (kategorija A5) – U periodu od pet godina, Кina će u potpunosti liberalizovati uvoz iz Srbije za proizvode kao što su šampanjac i penušava vina, ostala vina u pakovanjima do 2 litre, ostala fermentisana pića i voćna vina, kormpir, paradajz, crni i beli luk, kupus, sveže kruške i grožđe, dinje, plavi patlidžan, svežu slatku papriku, sveže krastavce i kornišone, šargarepu, sveže mahunasto povrće (grašak i pasulj), spanać, bundeve i tikve, ostale tartufe, ostalo sušeno povrće, supe i čorbe, žvakaće gume, mešavine voćnih sokova, sok od jabuke, različite vrste jestivih i konzerviranih pečuraka, kečap, vafle i oblande, sirće, itd.

10 godina (kategorija A10) -U periodu od 10 godina biće ukinute carine na uvoz iz Srbije za smrznute maline i kupine, vino u pakovanjima većim od 10l, određeno smrznuto goveđe meso, jagode, sušenu slatku papriku, konzervisani paradajz, jogurt, maslac, prirodni med, heljdu i proso, pčelinji vosak, slatke biskvite, hrskavi hleb, sladolede, rakije, viski, tekilu, likere, punjene testenine, čokolade, musli, hranu za pse i mačke…

Nešto duži period fazne liberalizacije (15 godina od stupanja sporazuma na snagu) Кina je odobrila za sveže i suve kajsije, suve šljive i jabuke, sušeno i dimljeno svinjsko i goveđe meso, određene proizvode od žitarica, rum, votku, džin, gluten od pšenice, čajeve, lešnike i orahe u ljusci, itd.

Primer koji je dosta pažnje privukao proteklih dana jeste i vino:

„Proizvodnja vina se snažno promenila i ova oblast se izgradila kod nas poslednjih godina. Podigli smo veliki broj vinskih kuća, kao i broj firmi koje prodaju vina, a to nije važno samo zbog vina kao proizvoda, već i održivog razvoja i turizma. Trenutno je carina na vino iz Srbije u NR Kini 42 odsto. U narednih pet godina carine će nestati. Šta to znači? To znači da će se carina svake godine u naredih pet godina smanjivati za 20 odsto i na isteku pete godine nje više neće biti. Sve druge zemlje u Evropi će imati 42,2 odsto veću cenu u odnosu na srpsko vino. Da vam neko da šansu da je vaš proizvod 5 odsto jeftiniji, to nije mala stvar“, rekao je za „Blic Biznis“ ministar trgovine Tomislav Momirović.

pixabay

Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije rekao je za „Blic Biznis“ da su pregovori trajali dugo i da se išlo na period prilagođavanja.

– To znači da ne budu carine ukinute odmah na sve proizvode, nego da se ide tako da će oni proizvodi koji se u Srbiji proizvode biti jedno vreme biti zaštićeni carinama. U periodu od 5, 10, 15 godina će neki proizvodi, njih oko 10 procenata od ukupnog broja koji su u sporazumu, biti izuzeti ukidanja carina, odnosno na njima će trajno ostati carine, a za neke dve trećine proizvoda će odmah biti ukinute carine – kaže naš sagovornik.

Praktično, na većinu proizvoda od maja ili juna sledeće godine, kada ugovor bude stupio na snagu, više nećemo plaćati međusobne carine, odnosno, njima će se trgovati bescarinski.

Među tim proizvodima su, da ponovimo, srpska jabuka, šljiva, breskva, sojino ulje, suva malina, pivo, voda, kisela voda, farmaceutski i industrijski proizvodi, kao i vino i rakija.

(Pančevac/Blic Biznis)

ZBOG VRTOGLAVE CENE ČVARAKA ČOVEK REŠIO DA IH NAPRAVI SAM „Kilogram sveže slanine 400 dinara, od nje ispadne pola kile čvaraka“ U MARKETIMA CENE I DO DVE HILJADE!

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.