FOND PIO OBJASNIO: Može li jednokratnom uplatom da se poveže staž
Poslodavac je taj koji može i naknadno da uplati doprinose za neke prethodne periode kada tu obavezu nije ispunio za osiguranika koji je bio prijavljen na osiguranje i koji je radio, kažu u Fondu PIO.
D. Markoviću iz Beograda nije jasno zašto penzijski fond ne dozvoli onima koji saznaju da imaju rupe u stažu da mogu blagovremeno ili bilo kada, kada njima to odgovara da uplaćuju i popunjavaju te rupe? Pita zašto fondu nisu potrebne pare, a pri tome bi pomogli i onima koji su pred penzijom.
Iako aktuelni zakon kaže da nema jednokratne uplate za sve one prethodne godine za kada doprinosi nisu uplaćivani, ovaj čitalac tvrdi da ih ima.
– Kada mislite da ste ispunili uslov za penziju i tek tada saznate da imate rupu u stažu, da vam firma nije uplaćivala, reći će vam da možete odjednom da uplatite onoliko koliko vam fali. Ako saznate ranije da imate rupu u stažu, neće da vam dozvole da sami uplaćujete te neodstajuće godine nego će ponavljati da to po zakonu ne može. Koja je logika da stariji od 65 ne mogu sami sebi da uplaćuju staž – pita Marković.
On smatra da je zakonsko objašnjenje nesuvislo jer kaže „da se za ispunjenje uslova za starosnu penziju svojstvo osiguranika mora steći pre navršenih 65 godina”.
– Kada neko napuni 65 godina, nije ispunio uslov za starosnu penziju. To je jedan uslov. Mora da ispuni dva uslova, da ima bar 15 godina staža. Prema tome, 65 godina nije uslov za sticanje penzije („ostvaruje pravo u skladu sa zakonom”) jer u suprotnom bi svako ko napuni 65 godina dobio penziju makar imao nula godina staža. Onaj ko napuni 65 godina, a ima 11 godina staža je ispunio samo jedan od dva uslova za sticanje penzije, prema tome može da uplaćuje još četiri godine ako hoće – tumači Marković.
U Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje objašnjavaju da je uplata doprinosa za PIO trajna zakonska obaveza poslodavca.
– Poslodavac je taj koji može i naknadno da uplati doprinose za neke prethodne periode kada tu obavezu nije ispunio za osiguranika koji je bio prijavljen na osiguranje i koji je radio. Isto tako osiguranik može sam da plati doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje za periode kad je bio u radnom odnosu, odnosno u osiguranju, a za koje mu poslodavac nije platio doprinose i to samo ukoliko je taj period osiguranja neophodan za ispunjavanje uslova za penziju. I za onoliko vremena koliko mu je potrebno do ispunjenja minimalnog uslova po stažu osiguranja – odgovaraju u penzijskom fondu.
– Osiguranik može da uplati doprinose nakon pokrenutog postupka za ostvarivanje prava na penziju, o čemu će dobiti dodatne informacije od nadležnog referenta koji vodi postupak – dodaju u Fondu PIO.
Građani koji imaju prijavu na obavezno socijalno osiguranje i važeću ličnu kartu mogu elektronski da provere da li im poslodavci plaćaju doprinose za penzijsko osiguranje. Na osnovu lične karte dobija se PIN broj u filijalama, pa nakon toga provera staža može se vršiti na sajtu RFPIO. U slučaju da se proverom podataka utvrdi da nije evidentirano da je poslodavac platio dospele doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje, potrebno je proveriti sa poslodavcem da nije greška. Moguće je da poslodavac za određenu godinu nije podneo obrazac, iako je platio doprinose. Ukoliko i pored upozorenja poslodavac ne plati doprinose, zaposleni može podneti prijavu Poreskoj upravi, koja može da pokrene postupak prinudne naplate doprinosa. Oštećeni radnik može da se obratiti inspekciji Ministarstva rada, koja bi trebalo da pokrene prekršajni postupak.
Onaj ko hoće sam da uplaćuje doprinose i poveže staž aktuelnim zakonom, propisano je da pravo na samostalnu uplatu doprinosa imaju sva lica koja su van osiguranja (nezaposleni, studenti, domaćice, đaci), odnosno koja nisu korisnici prava na penziju, pod uslovom da su starija od 15 godina, sa prebivalištem u Srbiji.
Ono prestaje danom za koji se lice u zahtevu opredeli ili ako doprinos ne plati u roku od šest meseci od dana dospelosti, kada mu svojstvo osiguranika prestaje najranije sa poslednjim danom za koji je doprinos plaćen.
Ovo osiguranje automatski prestaje kada neko lice radi po ugovoru o delu ili drugom ugovoru na osnovu koga se prima ugovorena naknada. Ukoliko je neko nastavio da plaća doprinose i u periodu kad je obavljao poslove po ugovoru, on može da podnese zahtev za povraćaj doprinosa koje je platio za taj period.
(Pančevac/Politika)