MALIŠANE ĆE NAJVIŠE OBRADOVATI OVA VEST: U Zoo vrt u Beogradu stižu slonovi, retke ptice, ali i novi mladunci

14:43

04.12.2024

Podeli vest:

Printscreen/YT

Beogradski zoo vrt ove godine postao je dom velikog broja novih životinja, a u narednom periodu dočekuje još više njih. Uporedo su tekli intenzivni radovi na poboljšavanju uslova u kojima žive njihovi popularni stanari, a najviše reptili, čija je zgrada u potpunosti rekonstruisana.

U toku je i obnova volijere i kućice za slonove, koja je trenutno prazna, nakon što je prošle godine šestoj deceniji života uginula voljena slonica Tvigi, jer će uskoro dočekati nove stanovnike.

Kristijan Ovari, biolog Zoo vrta u Beogradu, ističe da stalno rade na tome da unapređuju život svojih štićenika i budu u korak sa svetskim standardima, najavljujući da bi uskoro trebalo da postanu i punopravan član Evropske asocijacije zooloških vrtova i akvarijuma.

„Odlučili smo da se ozbiljno pozabavimo temom slonova, pa su se kamile iselile iz susednog objekta i sada je ceo namenjen za slona – to jest, za slonove. To je društvena životinja i radićemo na tome da ne bude sama“, objašnjava Ovari.

Odlučili su da radove na prilagođavanju objekta izvode polako i temeljno, jer su želeli da se slonovi usele kada dođe toplije vreme. Tada su u planu treninzi životinja, kako bi veterinari mogli nesmetano da im pristupaju, po potrebi im održavaju nokte i vade krv za potrebne analize.

Kada je reč o objektu za reptile, naš sagovornik najavljuje sasvim novu priču o gmizavcima.

„Terarijumi su redekorisani, promenili smo vrste i postavili nekoliko vrlo zanimljivih plakata na kojima pričamo o gmizavcima naših krajeva koji su zaštićeni i imaju bitnu ulogu u ekosistemu. Tako da Zoološki vrt, pored svega onoga što radi, ima i obrazovnu delatnost koja je vrlo značajna“, kaže Ovari.

U ovoj godini imali su priliku da dočekaju primerke i egzotičnih vrsta, a biolog Zoo vrta naročito ističe džinovskog mravojeda.

„To je čudna, luda životinja sa izduženim ustima i nosom. Iako je stigao iz Mađarske, mi smo se šalili da možda potiče iz Leskovca, jer mu je prvih mesec dana omiljeno bilo mleveno meso. Nije silazio sa govedine, ali je onda počeo da jede ostale stvari“, objašnjava stručnjak.

„Vrt dobre nade“ sada je dom i egzotičnih kljunoroga, papuanskih ptica živopisnih šara, koje su vrlo inteligentne, a uspeli su da razmnože i neobične marabue i dobiju čak tri ženke, koje su inače u manjku u zoo vrtovima u svetu.

Prinova stiže i u porodici kengura, gde jedna mama trenutno u svojoj torbi nosi mladunče, kom već povremeno izviruju uši.

(Euronews)

 

DEKUPAŽ U BARANĐANSKOJ ŠKOLI: Evo kako se đaci pripremaju za novogodišnji bazar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.