PČELU NIJE VIDEO: Laboratorija u Pančevu otkriva lažni med

Laboratorija u Pančevu kontroliše ispravnost hrane i pića, a posećuju je i proizvođači meda iz raznih evropskih zemalja.

11:45

14.01.2025

Podeli vest:

Printscreen/RTS

Profesionalni pčelari upozoravaju da je tržište u celoj Evropi preplavljeno falsifikovanim medom i traže rigoroznu kontrolu pčelinjih proizvoda u akreditovanim laboratorijama kako bi se utvrdilo šta je pravi med. Jedna od takvih nalazi se u Pančevu. Tu se kontroliše ispravnost hrane i pića, a posećuju je i proizvođači meda iz raznih evropskih zemalja, prenosi RTS.

Pčelarstvo u Srbiji neće moći još dugo da izdrži nelojalnu konkurenciju, jer se falsifikovani med prodaje na tržištu po mnogo nižim cenama, što utiče na egzistenciju profesionalnih pčelara.

Printscreen/RTSPrintscreen/RTS

Nekada smo proizvodili i do 12.000 tona meda godišnje i od toga trećinu izvozili, a danas su 80 odsto teglica meda u prodavnicama falsifikati, tvrde u Savezu pčelara Srbije.

„Pokušavamo da se borimo na našem tržištu, ali i na evropskom preko evropskog pčelarskog saveza, a na našem tržištu u dogovoru sa državom pokušavamo da izdejstvujemo češće kontrole, upotrebu najnovijih metoda analiza, kako bismo sklonili bar sa domaćeg tržišta sav onaj med koji često nije ni video pčelu“, kaže dr Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelara Srbije.

Printscreen/RTSPrintscreen/RTS

Sa sličnim problemima susreću se i pčelari u Evropi i jedan od njih došao je u pančevačku akreditovanu laboratoriju Ana-Lab kako bi utvrdio ispravnost različitih vrsta meda.

„Impresioniran sam sa onim što sam ovde video i u ovoj laboratoriji pomoću savremenih metoda dokazaćemo koji je med lažan. Borimo se protiv falsifikata na tržištu i hoćemo da vratimo na police samo pravi med i od toga će korist imati svi – i država, proizvođači i potrošači“, kaže Bernard Hojver iz Nemačke, predsednik Asocijacije evropskih profesionalnih pčelara za RTS.

Printscreen/RTSPrintscreen/RTS

Laboratorija Ana-Lab specijalizovana je za ispitivanje autentičnosti raznih proizvoda, a zaposleni su uspeli da usavrše savremene metode za izotopske analize. Još 2009. godine ovde su ukazivali na prevare u proizvodnji vina, a sad imaju 12 razvijenih aplikacija za detekciju falsifikata hrane i pića.

„Med je jedna od njih gde možemo da utvrdimo prisustvo svih poznatih šećernih sirupa od različitih industrijskih biljaka i njihovo prisustvo u medu i da li je direktno ili indirektno dodato. Da li je falsifikacija urađena direktno, što znači namešavanjem meda sa sirupom ili prihranom preko košnica, pa pčela prerađuje sirup i stavlja ga u saće i onda kao pravi med“, kaže Ivan Smajlović, direktor laboratorije Ana-Lab za RTS.

Pčelari ističu da je neophodno da budu jedinstveni u čitavoj Evropi i traže rigorozne kontrole tržišta, jer ako se do proleća ne reše problemi, oni će ostati bez posla, a potrošači bez zdravog, čistog meda.

(RTS)

LAŽNI MED U SRBIJI IZAZVAO BURU U JAVNOSTI: Hitna reakcija ministarstva nakon neverovatnog podatka o falsifikatima

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.