Vukovi sa Vršačkih planina su najkrupniji u Srbiji

11:00

26.02.2025

Podeli vest:

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Vukovi sa homoljskih planina, kako je „Dnevnik” nedavno pisao, u poslednjoj deceniji sve su teži i krupniji.

To se pripisuje ukrštanju sa jedinkama pristiglim sa Karpata, te obiljem hrane usled mnoštva divljači i uginućima prouzrokovanim afričkom kugom svinja i bolestima domaće rogate stoke. No, prema informacijama koje stižu iz južnog Banata, najkrupniji vukovi u Srbiji obitavaju upravo tamo, na Vršačkim planinama, ili Vršačkom bregu, kako se često naziva masiv usred panonske ravnice.

– U ovom delu Banata godinama unazad imamo stabilnu populaciju vukova, koja se kreće između 12 i 15 jedinki – kaže predsednik Lovačkog udruženja „Lovac” iz Vršca i upravnik istoimenog lovišta Sima Miok. – Da su najkupniji vukovi u celoj zemlji, rekla nam je dr Svetlana Milošević Zlatanović sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu, koja ih je proučavala. Rekla mi je: „Simo, tvoji vukovi su najglavatiji u Srbiji”, jer i merenja lobanje ovdašnjih jedinki su to pokazale.

I u ovom slučaju, kao i kod homoljskih vukova, krupniji primerci su, po svoj prilici, plod ukrštanja sa jedinkama koje su se spustile sa Karpata. Parenje genetski udaljenijih životinja neke vrste daje potomke koji su, u proseku, krupniji od roditelja. Ali, nije krupnoća već brojnost ovog predatora to što muči one koji kraj vukova žive na jugu Banata.

Foto: PixabayFoto: Pixabay

– Sa primercima pristiglim iz rumunskih lovišta, sa kojima se graničimo, ima između 25 i 30 vukova, što je na 15.000 hektara ovdašnjih terena, baš previše. To se, pre svega, vidi na manjku srneće divljači, koje ima oko 180 grla manje u odnosu na broj koji se kretao godinama unazad. Trpi i jelenska divljač, pa i domaća stoka. U selu Markovac, vukovi zalaze i do prvih seoskih kuća gde prave štetu – kaže Miok.

 

Kada je tako, zašto se vukovi na jugu Banatu ne love?

Tu dolazimo do začaranog kruga neusklađenih pravilnika različitih ministarstava, čak i pravilnika različitih uprava unutar jednog ministarstva. No, odlukom Ministarstva za zaštitu životne sredine iz 2017. na vuka je u Vojvodini lov zabranjen.

 

Lovci vršačkog kraja smatraju da se situacija od tada izmenila, da je vuk od vrste kojoj preti izumiranje dostigao brojnost koja ozbiljno ugrožava plemenitu divljač i domaće životinje, ali, za sada, zabrana lova lukavog predatora na teritoriji severne srpske pokrajine i dalje važi.

(Pančevac/Dnevnik)

TUŽILAC STEFANOVIĆ: Tužilaštvo pokrenulo provere rada četiri NVO!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.