
Tehničar za preradu nafte i gasa, siguran put do prvog zaposlenja
Najbolji način da sprečimo da se krpelj zakači i da sprečimo ubod je da budemo adekvatno obučeni i da koristimo repilente koji će ih odbijati.
Najbolji način da sprečimo da se krpelj zakači i da sprečimo ubod je da budemo adekvatno obučeni i da koristimo repilente koji će ih odbijati.
Sezona krpelja uveliko je počela i sada treba biti oprezan prilikom boravka u prirodi. Nisu svi krpelji zaraženi i neprenose lajmsku bolest, ali je važno da budu adekvatno uklonjeni kako ne bi došlo do komplikacija.
Kiša, sunce, kiša, hladno pa toplo vreme su vremenski uslovi za najezdu krpelja na našem području. Kod nas krpelji se aktiviraju tokom proleća i leta. Krpelji su spoljašnji paraziti i hrane se krvlju. Njihovo prirodno stanište je trava, na kojoj borave i vrebaju novog domaćina. Sezona krpelja je već počela, a kako da se ponašamo ukolko se krpelj zakači objasnila je dr Olivera Stanišić.
– Lepo vreme pored toga što donosi benefite po naše zdravlje, donosi i rizike kao što su krpelji koji svoju aktivnost pokazuju početkom aprila i do kraja jeseni, pa je sada vreme da se pripremimo jer oni mogu da prenesu određene bolesti na životinje i čoveka među kojima je i lajmska bolest. Najbolji način da sprečimo da se krpelj zakači i da sprečimo ubod je da budemo adekvatno obučeni i da koristimo repilente koji će ih odbijati. Treba napomenuti da nije svaki krpelj zaražen, negde oko 20 posto nosi sa sobom ovu bakteriju, kaže dr Stanišić.
Nije lako uvek se zaštiti od krpelja, on pored toga što voli visoku travu može pasti sa drveta i može se neprimentno zakačiti na našu kožu. Važno je prilikom tuširanja dobro se pregledati i ukolko se zakaćio, potražiti stručnu pomoć. Nestručnim vađenjem ralica krpelja ostaje i on i dalje izbacuje sekret koji može da sadrži bakteriju koja prenosi lajmsku bolest.
– Uklanjanje krpelja obavlja se u zdravstvenim ustanovama, pogrešno je tretirati ga na druge načine kao što je posipanje benzinom, uljem, acetonom, alkoholom jer na taj način povećavamo rizik za prenošenje lajmske bolesti. U slučaju da dođe do uboda, treba u narednih 30 dana pratiti stanje, to je period da se jave simptomi, rekla je dr Stanišić.
Na mestu uboda ukolko se jave crvenilo u vidu koncentričnih krugova, može da se javi i povišena temperatura, bolovi u zglobovima, drhtavica .Ti simptomi upućuju da se radi o Lajmskoj bolesti i zahteva obavezno javljanje lekaru koji će uvesti antibiotik. Ukolko se na vreme ne javimo lekaru, bolest nažalost napreduje i donosi određene komplikacije. Ova bakterija sem kože može napasti i krvne sudove i nervni sistem i zglobove. Visok procenat krpelja na našem području prenosi neku zarazu, te se u ovom periodu savetuje poseban oprez tokom boravka u prirodi.
(Pančevac/RTV Pančevo)
Pančevo: Tretman suzbijanja krpelja od petka
KRPELJI VREBAJU: Evo kako da se zaštitite