NADOKNADA ČASOVA: Evo šta je odlučila većina škola u Pančevu

13:06

25.04.2025

Podeli vest:

Foto: Pančevac

Nastavnici uveliko pišu planove za realizaciju neodržanih časova, a vaspitno-obrazovne ustanove same biraju kako će organizovati vanredne časove

Nakon turbulentnog perioda srpski vaspitno-obrazovni sistem je ponovo u funkciji. Gotovo sve osnovne i srednje škole u Srbiji, pa tako i u našem gradu, ponovo rade u punom kapacitetu kako bi se školska godina privela kraju.

Ostaje nejasno da li će i kako sve one ispuniti zakonom propisano da 80 odsto predviđene nastave mora biti održano. Naravno, tu treba pridodati i nedelju dana duži zimski raspust na teritoriji Vojvodine koji je bio propisan odlukom Vlade Srbije, ali, prema rečima struke, od procenta održanog biće izuzeti neradni dani iako je to bilo planirano godišnjim školskim kalendarom AP Vojvodine.

Generalno, školska godina traje oko 36 nedelja, a broj časova u toku te godine može biti od oko 900 do 1.000 časova, u zavisnosti od škole i razreda. To znači da je u jednom razredu na kraju školske godine održano minimum 800 časova. Bilo kako bilo, đaci su ponovo u klupama i počela je trka s vremenom. Zanimljivo je da škole imaju potpunu slobodu u odabiru modela rešavanja nastale krize. Premda je Pokrajinski sekretarijat omogućio uvođenje onlajn nastave, informacije s terena ukazuju da se škole nisu opredelile za to.

Prema važećim zakonskim odredbama, nadoknada časova u srpskim osnovnim i srednjim školama koji nisu održani zbog različitih razloga, kao što su blokade, štrajkovi ili drugi vanredni događaji, obično se planira u skladu sa školskim kalendarom. To može uključiti više modela: produženje školskog časa (časovi se mogu produžiti kako bi se nadoknadilo propušteno gradivo); nadoknadu subotom (ako to dozvoljavaju školski raspored i zakonski okvir) i produženje školske godine (u retkim slučajevima školska godina se može produžiti kako bi se nadoknadili izgubljeni časovi).
Individualna procena.

Da podsetimo, kako bi se ova situacija prevazišla, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje je sproveo predlog Ministarstva prosvete i omogućio realizaciju obrazovno-vaspitnog rada za sve razrede na daljinu. Prosvetni zvaničnici AP Vojvodine u celosti su podržali ovu inicijativu jer smatraju da je realizacija nastave na daljinu u situaciji fizičke blokade školskih zgrada u najboljem interesu kako učenika, tako i zaposlenih. Ideja je da, po preporuci Ministarstva, svaka lokalna samouprava proceni aktuelno stanje u obrazovno-vaspitnim ustanovama na svojoj teritoriji, te u skladu s tom procenom podnese zahtev Ministarstvu prosvete za realizaciju obrazovno-vaspitnog rada na daljinu. U našem gradu zvanično nema blokada škola i stoga ova mera i ne igra važnu ulogu u nadoknadi gradiva.

U Pančevu se većina škola odlučila za održavanje pretčasa i nastave posle poslednjeg časa, pa tako trećaci u OŠ „Miroslav Mika Antić”, koji po redovnom rasporedu imaju pet časova, ostaju jedan čas duže kako bi nadomestili propušteno. Radna subota kao opcija primenjuje se zvanično samo u Mašinskoj školi „Pančevo”.

Pančevac/Z.St.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.