DODATNE KOLIČINE GASA IZ RUSIJE: Danas počinje realizacija dogovora između predsednika Vučića i Putina
Na osnovu razgovora između predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Ruske Federacije Vladimira Vladimiroviča Putina, održanog 20. oktobra, od danas će naša zemlja imati na raspolaganju dodatne količine prirodnog gasa iz Ruske Federacije.
Pored postojećeg Ugovora o snabdevanju, koji nam omogućava snabdevanje od 6,3 miliona kubnih metara dnevno po ceni naftne formule odnosno na nivou od 299 evra za hiljadu kubnih metara, od danas su nam na raspolaganju i dodatne količine od čak pet miliona kubnih metara, koje su cenovno takođe ispod tržišnih cena na evropskim berzama.
Cena dodatnih količina iznosi 377 evra za hiljadu metara kubnih, dok je cena na tržištu na jučerašnji dan (2. novembar) na nivou od 410 evra za hiljadu metara kubnih. JP „Srbijagas“ je i ove godine dobio posebnu fleksibilnost prilikom povlačenja gasa, odnosno sve će zavisiti od potreba Republike Srbije u svakom trenutku.
Uz korišćenje PSG Banatski Dvor, kao i dodatnih količina gasa uskladištenih u Mađarskoj, koji je već unapred plaćen i uskladišten tokom letnjeg perioda, možemo reći da JP „Srbijagas“ u potpunosti spremno dočekuje predstojeću zimsku sezonu. Srbija je obezbedila dodatne količine gasa po povoljnim cenama od ruskog „Gasproma“, koje će nam stizati do maja naredne godine.
Tada ističe aktuelni trogodišnji ugovor o isporukama plavog goriva našoj zemlji i očekuje se da će biti potpisan novi dugoročni aranžman sa Rusijom. Ovo je bila jedna od tema razgovora dvojice predsednika, Aleksandra Vučića i Vladimira Putina, 20. oktobra.
– Uspeli smo za ovu zimu da obezbedimo isporuke na dnevnom nivou od šest miliona kubnih metara gasa, plus dva miliona za ruske kompanije koje ga troše u Srbiji – „Petrohemiju“, TETO „Novi Sad“, TETO „Pančevo“ i NIS. Istovremeno smo razgovarali o tri miliona kubika dodatnih fleksibilnih količina (koje se povlače po potrebi) – rekao je Vučić. – Očekujem da, uz određene kompromise za stvari iz prošlosti, krenemo u razgovore o dugoročnom aranžmanu sa Ruskom Federacijom.
Generalni direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović ukazao je da je zbog najave Ukrajine da neće produžiti sporazum o tranzitu gasa sa Rusijom preko svoje teritorije, koji ističe 31. decembra, najteže bilo rešiti problem transporta gasa. – Sada su svi navalili na „Turski tok“, ali „Srbijagas“ i „Gasprom“ drže karte u svojim rukama – rekao je Bajatović.
On je naveo da tokom najveće potrošnje zimi dnevno potrošimo i 17 miliona kubnih metara gasa koje povlačimo iz naših rezervi koje imamo u Mađarskoj i Banatskom Dvoru.
– Imamo ukupno 645 miliona kubnih metara u rezervama, tako da ljudi ne treba da brinu – kazao je Vučić. – Cene koje smo uspeli da dogovorimo sa ruskom stranom su veoma dobre. One su bile fer i za ovu zimu. Za narednu smo predvideli da će cena tih šest miliona i ova dva miliona kubnih metara da se računa po naftnoj formuli.
On je istakao da to znači drastično niže cene od referentne tržišne, na TTF holandskoj berzi. Za dodatne fleksibilne količine od tri miliona kubika, kako dodaje, predviđeno je da 70 odsto bude TTF cena, a 30 procenata naftna formula, što je takođe niže od regularne berzanske cene.
Prema rečima generalnog direktora „Srbijagasa“ Dušana Bajatovića, naša zemlja će imati dovoljno gasa, čak i ako tokom zime bude više nizova ledenih dana. On je objasnio da je cena po naftnoj formuli sporo promenljiva i da se menja na osnovu devetomesečnog proračuna.
– Tako da bez obzira na potencijalno poskupljenje nafte, za koju se predviđa da neće biti veća od 95 dolara po barelu, to u naftnoj formuli, koja je kod nas dominantna u načinu na koji se obračunava cena gasa, neće bitno uticati na nju – rekao je Bajatović.
(Pančevac/Novosti)
VUČIĆ TRAŽI OD TUŽILAŠTVA: Zahtevam političku i krivičnu odgovornost za odgovorna lica!
PREDSEDNIK VUČIĆ STIGAO U NOVI SAD: Srbija zavijena u crno posle nesreće na železničkoj stanici