PSIHOLOŠKO TESTIRANJE BUDUĆIH PRVAKA Deca su nam sve nesamostalnija! Znaju latinske glagole, ali ne umeju da zakopčaju dugmiće na jakni

11:55

12.04.2023

Podeli vest:

Pixabay

Provera zrelosti šestogodišnjih i sedmogodišnjih mališana koji ove godine upisuju prvi razred osnovne škole trajaće do 31. maja, a zakazivanje termina za testiranje budućih prvaka već je počelo i radi se preko portala eUprave. Upis će trajati dva meseca, odnosno do 1. juna, a u tom roku mališani moraju da prođu sve lekarske preglede, ali i psihološko testiranje.

Mnogi roditelji, međutim, ocenu psihologa doživljavaju kao izricanje „strašnog suda” o mogućnostima sopstvenog deteta, zbog čega mnoge mame i tate nekad dobijaju „genijalne” ideje kako da dete što bolje „prođe” na psihološkom testiranju. Neki odvode budućeg osnovca kod komšije psihologa da ga posavetuje kako da odgovara na pitanja, a dovitljiviji „preko veze” nabavljaju psihološke testove i sami testiraju mališana. Ili sačekuju mališane iz kraja koji su se testirali iza ćoška škole i mole ih da im prepričaju „iskustva”. Za tako nešto, objašnjavaju psiholozi, nema razloga.
– Cilj psihološkog testiranja nije procena da li je dete pametno ili „glupo” – testovi su strukturisani tako da procene zrelost mladih ispitanika i predvide njihov (ne)uspeh u daljem školovanju. Školski psiholog, između ostalog, treba da proceni da li je dete u stanju da sedi u klupi 45 minuta ili će mu eventualno pasti na pamet da ode kući posle drugog časa, jer se nije naspavalo ili mu je predavanje učitelja dosadno. Naime, cilj testiranja nije samo procena intelektualne, već i socijalne i emocionalne zrelosti deteta – ako ono nije dostiglo odgovarajući nivo socijalne zrelosti i nije u stanju da se psihološki „odvoji” od roditelja, neće biti u stanju da se uklopi u grupu vršnjaka, odnosno u školski kolektiv. Važnije je da dete zna osnovne socijalno-higijenske navike nego sva slova azbuke ili abecede, odnosno da samostalno jede, koristi toalet, pere ruke i brine o svojim ličnim stvarima – objašnjava školski psiholog Branka Tišma.
Ona dodaje da tokom jednočasovnog razgovora psiholog otkriva kako dete rešava konflikte u kolektivu, kakva mu je tolerancija na frustraciju, da li je saradljivo i da li će se ustezati da pozajmi ili da olovku ili gumicu drugaru iz klupe, da li zna da vezuje pertle i drži olovku kako treba… Branka Tišma konstatuje da su deca sve nesamostalnija – kada je ona testirala prvu generaciju budućih prvaka 1999. godine, od sto dvadesetoro dece samo njih sedmoro nije znalo da veže pertle… Sedamnaest godina kasnije samo sedmoro mališana je to umelo.
Danas na testiranje dolaze deca koja znaju latinske glagole, ali ne umeju samostalno da jedu, niti da zakopčaju dugmiće na jakni, ne znaju put od škole do kuće, ne znaju adresu na kojoj žive, kao ni broj telefona mame i tate, a veoma mali broj njih zna čime se roditelji bave. Sve su ovo stvari, napominje Branka Tišma, koje bi deca morala da nauče do polaska u školu.
– Kada se završi testiranje svih budućih prvaka, psiholog i pedagog odlučuju o sastavu odeljenja. Nije u pitanju nikakva školska „lutrija” u kojoj najsrećniji dobijaju premiju u vidu najboljeg učitelja, već se posebno vodi računa o individualnim osobenostima mališana. Primera radi, ako je dete stidljivo i manje komunikativno, neće biti smešteno kod zahtevnog i „proaktivnog” učitelja koji nema preterani senzibilitet prema „mazama”. Uvek se vodi računa da u istom razredu ne bude veliki broj levoruke dece, kao ni veliki broj dece s poremećajem pažnje, dece s govornim manama, introvertne ili ekstrovertne dece, dece samohranih roditelja, niti dece sa ozbiljnim zdravstvenim problemima – naglašava ovaj psiholog.

(Pančevac)

I TO JE PANČEVO Nema nepogrešivo pravih stvari. Niti odluka. Uvek ima neka krivina.

DIREKTOR JKP VODOVOD I KANALIZACIJA ALEKSANDAR RADULOVIĆ: Redovna zamena vodomera garantuje tačnost računa za vodu

NAŠA ANKETA: Koliko često putujete i kako? Beograd najčešća destinacija Pančevaca! FOTO

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.