PUNE ČEKAONICE U DOMOVIMA ZDRAVLJA: Ovo su simptomi BOLESTI, na udaru DECA

09:00

05.10.2024

Podeli vest:

pexels-xiaomuziyan

Na pedijatrijskim odeljenjima Domova zdravlja došlo je do porasta broja pacijenata sa simptomima respiratornih infekcija nakon početka školske godine i promenljivih vremenskih uslova.

Načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine DZ „Stari grad“ Nataša Jovanović kaže da se po smeni pregleda 40 do 60 pacijenata.

Ona je za Tanjug rekla da se od 30. septembra u pedijatrijskim ambulantama u tom Domu zdravlja, pregleda od 230 do 300 dece na dnevnom nivou, ali i da je to uobičajeno u ovom periodu, s obzirom na povratak u škole i veći broj pacijenata dece školskog uzrasta.

– Najčešće se radi o pacijentima sa respiratornim infekcijama gornjih disajnih puteva, sa simptomima kao što su curenje nosa, kijanje, bol u grlu, kasalj, povišena telesna temperatura – rekla je Jovanović.

Dodaje da tegobe kratko traju, najčešće od pet do sedam dana od prvih simptoma, a deca se vrlo brzo vraćaju svojim uobičajenim aktivnostima.

– Izraženiju kliničku sliku sa tegobama u vidu groznice, malaksalosti, umora, bolova u mišićima, glavobolje, viđamo u infekcijama virusom influence odnosno kod gripa, koji tek očekujemo. Potrebno je naglasiti da je najznačajnija mera prevencija oboljevanja – što bi značilo redovno pranje ruku, provetravanje prostorija, pravilna ishrana, san i odmor, a što se tice gripa, najefikasnija mera prevencije je imunizacija – rekla je Jovanović.

Kako je istakla komplikacije kod ovih infekcija su retke, ali mogu da se jave u vidu upale uha, sinusa, bronhitisa i upale pluća, tako da je preporuka svim roditeljima da se pridržavaju savetovanih mera prevencije oboljevanja i terapije od strane izabranih pedijatara.

(k1info)

PODRŠKA NEZAPOSLENIMA Evo kako da se prijavite na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.