STUDENTI 20 FAKULTETA U SRBIJI IMAJU PRAVO NA STIPENDIJU: Dobijaju oko 20.000 RSD mesečno, a ovo su uslovi

11:00

16.10.2024

Podeli vest:

Printscreen/YT

I ove godine Ministarstvo prosvete daje posebnu stipendiju u iznosu od 19.800 dinara narednih 12 meseci, studentima u Srbiji koji se školuju za nastavnike fizike, hemije, matematike, informatike, biologije, srpskog, engleskog i nemačkog jezika. Novčani podsticaj dobijaju i budući učitelji i vaspitači, a stipendija se prima od druge godine. Ipak, postoje i uslovi za to.

Isplata stipendije se obustavlja u slučaju netačno prikazanih podataka, kada istovremeno prima stipendiju, kredit ili sličan oblik davanja po drugom osnovu iz budžeta Republike Srbije, kada izgubi pravo na finansiranje studiranja iz budžeta ili napusti studije.

Počela je prijava studenata za posebnu stipendiju u iznosu od 19.800 dinara, koju daje Ministarstvo prosvete kao podsticaj akademcima za nedostajuća zanimanja od naročitog značaja za obrazovni sistem. To su nastavnici fizike, matematike, informatike, hemije, biologije, srpskog, engleskog i nemačkog jezika, a novčani podsticaj dobijaju i budući učitelji i vaspitači. Prijava traje do kraja oktobra, a pravo na ovu vrstu „novčane injekcije“ imaju studenti druge i treće godine studija.

Ko ima pravo na konkurs
Pravo da se prijave na konkurs za posebnu stipendiju imaju studenti državnih visokoškolskih ustanova upisani prvi put u tekućoj školskoj godini u drugu ili treću godinu studija prvog stepena određenih studijskih programa. Uslov je da budu na budžetu, da nisu u radnom odnosu, da nisu gubili nijednu godinu tokom studija, da su položili sve ispite iz prethodnih godina studija i postigli prosečnu ocenu najmanje 7,50. Takođe, treba da su državljani Srbije i da imaju prebivalište na teritoriji naše zemlje.
Ranije su akademci dobijali 16.200 dinara mesečno, međutim nije bilo nekog efekta, što se i videlo u ovogodišnjim upisnim rokovima. Zbog toga je Ministarstvo podiglo iznos stipendije na 19.800 dinara.

Koji fakulteti dobijaju stipendije

Stipendije za nedostajuća zanimanja mogu da dobiju studenti na svim univerzitetima u Srbiji, koji se opredele za ta zanimanja.

Stipendije dobijaju studenti druge i treće godine na univerzitetima u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Prištini (sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici) i Novom Pazaru.

Univerzitet u Beogradu

Što se tiče Univerziteta u Beogradu, pravo na stipendiju imaju studenti sledećih fakulteta:

Fakultet za obrazovanje učitelja i vaspitača: Smer vaspitač u predškolskim ustanovama, obrazovanje učitelja;
Biološki fakultet: Osnovne akademske studije biologije;
Fizički fakultet: svi smerovi na osnovnim studijama;
Filološki fakultet: Smerovi za engleski jezik, nemački i srpski jezik i književnost;
Hemijski fakultet: Smer nastava hemije;
Matematički fakultet: Smer za profesora matematike i računarstva

 

Univerzitet u Novom Sadu

Novosadski univerzitet pokriva sledeće fakultete koji imaju pravo na stipendiju od Ministarstva prosvete:

Prirodno-matematički fakultet — studije: integrisane akademske studije dvopredmetne nastave prirodnih nauka, matematike i računarstva, master profesor matematike, master profesor fizike, osnovne studije matematike, fizike, biologije;
Filozofski fakultet: smer za engleski jezik i književnost, nemački jezik i književnost, srpski jezik i književnost;
Pedagoški fakultet Sombor: Smer za vaspitače i učitelje

 

Univerzitet u Nišu

Prirodno-matematički fakultet: Smerovi za matematike, fiziku, hemiju, biologiju;
Filozofski fakultet: Studije nemačkog jezika i književnosti, anglistika i srbistika;
Pedagoški fakultet Vranje: Smer za obrazovanje vaspitača i učitelja i integrisane akademske studije tehnika i informatika;

Univerzitet u Kragujevcu

Prirodno-matematički fakultet: Studije matematike, fizike, hemije, biologije;
Filološko-umetnički fakultet: Studije engleskog jezika i književnosti, nemački jezik i književnost i srpski jezik i književnost;
Pedagoški fakultet Užice: Smer za učitelje i vaspitače;

Fakultet Pedagoških nauka Jagodina: Smer za vaspitače u predškolskim ustanovama i učitelje;

Univerzitet u Prištini s privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici

Prirodno-matematički fakultet: Studije matematike, fizike, biologije, hemije;
Filozofski fakultet: Studije engleskog jezika i književnosti, srpski jezik i književnost;
Učiteljski fakultet Prizren: Smer za vaspitače i razrednu nastavu;

Državni univerzitet u Novom Pazaru

Smerovi matematika, matematika-fizika, hemija, biologija, vaspitač u predškolskim ustanovama;
Integrisane akademske studije matematike, srpski književnost i jezik, engleski jezik i književnost;
Za studente koji ne uče za nastavnika

Studenti koji ostvare pravo na stipendiju, a upisani su na studijske programe koji u svom nazivu nemaju odrednicu profesor ili nastavnik određenog predmeta, obavezuju se da tokom daljeg studiranja iz grupe izbornih predmeta biraju predmete iz oblasti didaktike, pedagogije, metodike nastave i psihologije.

Na sajtu ministarstva stoji i da se „korisnici stipendija obavezuju da će u roku od dve godine od diplomiranja prihvatiti posao u školi na teritoriji Republike Srbije koji im se ponudi i da će ostati da rade u školi najmanje onoliko dugo koliko su primali stipendiju“. U suprotnom, stipendista se obavezuju da će, u celosti, u dvostruko dužem roku od vremena u kojem je primao stipendiju, vratiti ukupan iznos stipendije, uvećan za referentnu kamatnu stopu Narodne banke Srbije i uvećan za još tri odsto. Stipendija se isplaćuje u 12 jednakih mesečnih rata, preko studentskog tekućeg računa otvorenog kod ovlašćene banke.

Isplata stipendije se obustavlja u slučaju netačno prikazanih podataka, kada istovremeno prima stipendiju, kredit ili sličan oblik davanja po drugom osnovu iz budžeta Republike Srbije, kada izgubi pravo na finansiranje studiranja iz budžeta ili napusti studije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.