GRADSKI MUZEJ VRŠAC: Zamak do proleća zatvoren za posete
Jedanaestero dece iz Vojlovice su tokom devet dana škole u prirodi, kroz interaktivne igre i edukativne aktivnosti, unapredila svoje komunikacijske veštine na slovačkom jeziku.
Jedanaestero dece iz Vojlovice su tokom devet dana škole u prirodi, kroz interaktivne igre i edukativne aktivnosti, unapredila svoje komunikacijske veštine na slovačkom jeziku.
Prvenstveno za zainteresovane iz Zapadne Evrope i inostranstva priređena je škola u prirodi „Učimo o Slovačkoj na slovačkom”. Za 2024. godinu organizatori su izabrali Mito pod Djumbjerom u centralnoj Slovačkoj kao mesto događanja.
Tokom devet dana škole u prirodi deca su kroz interaktivne igre i edukativne aktivnosti unapredila svoje komunikacijske veštine na slovačkom jeziku.
U ovim aktivnostima su učestvovala deca iz Engleske, Ukrajine, SAD, Kanade, Španije, Australije, Nemačke, Francuske i Rumunije i jedanaestoro dece iz Vojlovice, ukupno 88 učesnika.
Koordinatorka Dijana Očenašova i njen tim su bili zaduženi za realizaciju. Jedan od važnih ciljeva edukativnog boravka bio je da deca iz inostranstva što više komuniciraju na slovačkom jeziku, uče o Slovačkoj na zabavan način i upoznaju nove prijatelje – Slovake koji žive u inostranstvu.
I na ovoj manifestaciji s decom se radilo u naznačenom sistemu obrazovnih i slobodnih aktivnosti, a deca su tokom manifestacije zajedno pisala dnevnik i tajnu poštu i tako kreirala sopstveni rečnik slovačkih reči. Večernje aktivnosti su bile usmerene na znanje stečeno tokom dana i zabavne igre za usavršavanje slovačkog jezika.
Obilazak je uključivao i izlete: Pusti zamak (jedan od najstarijih ranosrednjovekovnih zamkova u Slovačkoj) i grad Zvolen, Demanovsku pećinu slobode (pećina s jedinstvenim ukrasima u obliku kapljica, što je svrstava među najlepše pećine u Evropi), Liptovski Mikulaš i park Mini Slovačka Liptovski Jan (park minijatura odabranih slovačkih spomenika kulture).
(Pančevac/K. Kalmar)
ANA KUHARIK, ČUVARKA KULTURNOG BLAGA
BONUS VIDEO