Žolnak-Barca o umetnosti naive iz Kovačice

Kvačičko slikarstvo prepoznatljivoje svuda u svetu, a upravo su slikari ambasadori Srbije.

10:00

06.12.2024

Podeli vest:

Printscreen/YT/Radio-televizija Vojvodine

Međuvladin komitet za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa Uneska je na 19. zasedanju, održanom u Paragvaju, odlučio da na svoju reperezentativnu listu upiše naivno slikarstvo iz Kovačice.

“Moram da priznam da smo ovako nešto i očekivali, jer je kovačičko slikarstvo prepoznatljivo svuda u svetu, a upravo su slikari ambasadori Srbije, a ranije i Jugoslavije. Ono što moram da istaknem je da je Srbija prva evropska država koja je predložila jednu nacionalnu manjinu za Uneskovu listu. Naravno da nam je to čast i veoma drago. Naša galerija je i dobitnica Karađorđeve zvezde prvog stepena od strane predsednika države. Umetnost naive u Kovačici živi više od 70 godina, odnosno krajem tridesetih godina počeli su da se bave naivnim slikarstvom Martin Paluška i Jan Sokol, a nakon toga je Kovačica iznedrila neka od najznačajnijih imena u domenu umetnosti naive poput Martina Jonaša i Zuzane Halupove. Vidljivost će biti sad na mnogo većem nivou, a Galeriju sad godišnje poseti oko 20.000 gostiju iz celog sveta. Verujem da će sad i sami slikari imati više motiva da se bave slikarstvom. Kada su u pitanju deca i mladi mi organizujemo dva puta godišnje radionice za decu na temu „Kreativnost čiste duše“ i verujem da će sad još više dolaziti na te radionice”, navodi Ana Žolnak-Barca direktorka  Galerije naivne umetnosti u Kovačici za RTS.

Srbija se sa kovačičkim naivnim slikarstvom 6. put upsiala na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa što je izuzetno lepo i značajno.

KOVAČICA: Otvoren 8. konkurs Mihajlo Pupin – naučnik, rodoljub i humanista, ovo je ovogodišnja tema

PRVA REAKCIJA KOVAČICE NA VEST O UPISU U UNESKO: Uspeli smo!

Slikarstvo Kovačice upisano na Uneskovu listu svetske baštine

BONUS VIDEO

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.