ISTORIJSKI PRONALAZAK U ANTALIJI: Otkriven grob Svetog Nikole u Turskoj?!

17:00

10.12.2024

Podeli vest:

Foto: RINA
Foto: RINA

ANTALIJA – Tokom arheološkog iztraživanja u Turskoj naučnici su otkrili sarkofag u crkvi Svetog Nikole u ​​okrugu Demre u Antaliji. Rukovodilac iskopavanja doc. prof. dr Ebru Fatma Fındık, član fakulteta Odseka za istoriju umetnosti Univerziteta Hataj Mustafa Kemal, dao je informacije o radovima na iskopavanjima.

– U okviru projekta Turskog Ministarstva kulture i turizma ‘’Nasleđe u budućnost’’, radimo 20 metara dugačke, dvospratnice koja se sa južne strane graniče sa crkvenim dvorištem. Prilikom bušenja unutar strukture, naišli smo na iznenađenje-sarkofag. Ovo delo, među neukrašenom grupom sarkofaga, izrađeno je od lokalnog kamena i ima blago visok bačvasti krov. Poklopac, koji na uskoj strani čini polukružno izbočenje, ima dršku, rekla je Findik.

Procenjuje se da je podzemni deo sarkofaga dugog oko dva metra visok 1,5-2 metra. Prema prvim procenama, njegova sličnost sa tipovima sarkofaga u regionu je upadljiva. Pored toga, mnogi fragmenti uljanih lampi od terakote i životinjske kosti su otkopani pre nego što su stigli do sarkofaga tokom bušenja.’

– Verujemo da smo prvi put naišli na sarkofag koji se nalazi na licu mesta. Veoma nas uzbuđuje činjenica da je vrlo blizu crkve otkopan sarkofag za koji se smatra da se tu nalazi grob Svetog Nikole. U okviru projekta, rado ćemo završiti iskopavanje i restauraciju prostora na kome se nalazi sarkofag i doprineti turizmu naše zemlje, istakla je Findik.

O Svetom Nikoli

Iako se Deda Mraz često zamišlja kako putuje svetom na sankama koje vuku irvasi, mesta gde je Sveti Nikola rođen i živeo bila su mediteranska obala Anadolije okupana suncem. Njegovo duboko saosećanje prema deci inspirisalo je Deda Mraza, figuru saosećajnog starca za koga se veruje da deci dostavlja poklone.

Sveti Nikola je rođen oko 300. godine nove ere u likijskom gradu Patari kao jedino dete bogatog trgovca pšenicom. Malo se zna o Nikolinom životu, ali legende su u izobilju. Veruje se da je od malih nogu činio čuda. Jedna legenda priča kako je preživeo nakon što je u mladosti bio zarobljen ispod olupine crkve. Njegova čudesna dela su se nastavila i u odraslom dobu, sa maštovitim pričama koje tvrde da je tajno davao miraz za tri mlade devojke tako što je bacao novac kroz njihov prozor ili dimnjak, spasao brod od potapanja, pa čak i troje mrtve dece vratio u život. Postao je poznat po svojoj velikodušnosti, pomaganju ljudima i tajnom darivanju, posebno deci i mornarima.

Čuven kao zaštitnik dece i pomoraca, Sveti Nikola je posle nekoliko godina napustio svoj rodni grad Pataru i nastanio se u obližnjem gradu Mira. Poznata kao savremeni Demre, Mira je neko vreme bila prestonica likijske civilizacije i biskupski centar. Sveti Nikola je mnogo godina služio kao čudotvorni Episkop mirlikijski, ostavivši u nasleđe dobrotu i veru. Danas Mira dočekuje posetioce sa svojim stenskim grobnicama iz likijskog perioda i netaknutim pozorištem iz rimskog perioda.

Veruje se da je Sveti Nikola preminuo u 65. godini 6. decembra 343. godine u Miri. Ožalošćeni Mirijanci sagradili su crkvu u čast njegovog sećanja na sveca i sahranili ga u sarkofag kao njegovo poslednje počivalište.

Međutim, ova crkva na čijim zidovima su prikazana čuda svetog Nikole je kasnije porušena u zemljotresu i racijama i ponovo podignuta kao potkupolna crkva u 9. veku. Sledeću najobimniju restauraciju crkve izvršili su 1042. istočnorimski car Konstantin IX i njegova žena Zoja.

Zahvaljujući ovim naporima, crkva Svetog Nikole danas je jedan od najboljih primera bliskoistočne rimske arhitekture. Crkva, koja se nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine od 2000. godine, takođe je jedno od najvažnijih mesta hrišćanstva u Turskoj, a hiljade hrišćana je posećuju svake godine radi hodočašća.

(RINA)

DOĐITE NA ZAJEDNIČKO KIĆENJE JELKE: Manifestacija Jelka prijateljstva 12. decembra u Kovačici

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.