RAST PROIZVODNJE 50 miliona litara rakije godišnje, vina 30 miliona litara
Na osnovu podataka Ministarstva polјoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, proizvodnja jakih alkoholnih pića u 2023. godini dostigla je 36,2 miliona litara, što je povećanje od 2,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 61 odsto u odnosu na 2017. od kada je počela registracija proizvođača po novom Zakonu o jakim alkoholnim pićima.
– Najveća je proizvodnja rakije od voća, u količini od 27,1 miliona litara i to prvenstveno šljivovice. Ostala jaka alkoholna pića, gde dominira proizvodnja vinjaka, travarica, likera, džina i drugih, imaju proizvodnju od 9,1 miliona litara – kaže sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije (PKS) Aleksandar Bogunović.
Pored registrovanih proizvođača – preduzetnika i pravnih lica, u Srbiji je veliki broj individualnih proizvođača, to jest fizičkih lica koji proizvode rakiju za sopstvene potrebe kao viševekovnu tradiciju.
– Skoro svaka kuća u seoskom domaćinstvu i ruralnom području ima voćnjak, odnosno voće koje uglavnom prerađuje u najkomercijalniju voćnu prerađevinu – rakiju. Procena je da sa proizvodnjom za sopstvene potrebe ukupna količina proizvedene rakije iznosi oko 50 miliona litara, od čega je najveća proizvodnja koncentrisana u Rasinskom, Šumadijskom, Moravičkom i Zlatiborskom kraju – ističe Bogunović.
Na osnovu podataka Saveza proizvođača rakije Srbije, među voćnim rakijama u ukupnoj proizvodnji je najzastuplјenija šlјivovica sa 60 odsto udela, sledi dunja sa 15, kajsija i kruška sa po deset odsto i ostale voćne rakije pet odsto, piše Kurir.
Kada je reč o izvozu jakih alkoholnih pića, sagovornik kaže da je on u 2023. godini bio veći za 30,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Istovremeno se izvoz rakije od voća smanjio za 1,1 odsto, dok je uvoz jakih alkoholnih pića manji za 31,3 odsto.
U 2023. godini rakije od voća najviše su se izvozile u Crnu Goru, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Nemačku i SAD. Izvoz u ovih pet zemalјa čini 63,5 odsto ukupnog izvoza voćnih rakija.
– Tržišta na kojima je zabeleženo značajnije povećanje izvoza rakija od voća u 2023. godini u odnosu na 2022. su Slovenija, Severna Makedonija i Češka, a nova tržišta na koja je zabeležen izvoz su Kongo i Island. U prvih devet meseci 2024. godine izvoz rakije od voća beleži povećanje od 16,3 odsto u odnosu na isti period prethodne godine i vrednosno je iznosio 11,3 miliona evra – napominje Bogunović.
S obzirom na to da proizvodnja rakije od voća u Srbiji ima dugu tradiciju i da se iz godine i godinu povećava broj registrovanih proizvođača, kao i kvalitet i vrednost izvoza, u Privrednoj komori Srbije smatraju da je ovo velika šansa koju treba iskoristiti i uz adekvatnu promociju na svetskom tržištu pozicionirati rakiju u sam vrh jakih alkoholnih pića.
Što se tiče vina, Bogunović kaže da je prosečna proizvodnja u Srbiji oko 30 miliona litara na godišnjem nivou.
– Potrošnja vina u Srbiji je relativno niska i iznosi 14 litara po stanovniku. Srbija je tokom 2023. godine izvezla vina u vrednosti od 22 miliona evra, dok je uvoz znatno veći i realizovan je u vrednosti od 43 miliona evra – dodaje on.
Srbija je tokom 2023. godine, kao i u prethodnom periodu, ostvarila negativan spolјnotrgovinski bilans kada je reč o vinu – kako u pogledu količine, tako i u pogledu vrednosti prometa.
(Bizportal/Kurir)
VLADA SRBIJE: Evo do kada prodavci na pijacama ne moraju da uvedu fiskalne kase