Iako nije široko rasprostranjena među srpskim voćarima, mušmula se pokazala kao isplativa voćna vrsta, koja uz minimalna ulaganja može doneti dobar profit. Ova kultura ne zahteva značajnu količinu rada, a njen uzgoj je relativno jednostavan, što je čini atraktivnim izborom za proizvođače.
Mušmula se uzgaja na visinama do 800 metara nadmorske visine, što znači da su uslovi u mnogim delovima Srbije povoljni za njen rast. Iako početno ulaganje u sadnice može biti jedini veći trošak, sa cenama od jednog do dva evra po sadnici, ukupna ulaganja ostaju niska.
Osim toga, voćnjaci mušmule ne zahtevaju stalnu mehaničku obradu zemljišta, jer voće prepušta da se samo bori i pronalazi izvor vode, što štedi na dodatnim troškovima.
Kada je reč o prinosima, mušmula daje rod od dve do tri tone po hektaru, što zavisi od vremenskih uslova. Kvalitet plodova je obično zadovoljavajući, a plodovi su krupni i bogati hranljivim materijama, posebno vitaminom C, koji je u mušmuli čak u većim količinama nego u limunu ili pomorandži.
Iako u Srbiji još uvek nije postala masovna kultura, sve je više proizvođača koji prepoznaju njen potencijal. Trenutna cena plodova mušmule varira između 80 i 120 dinara po kilogramu. Ove cene omogućavaju dobar dodatni prihod, a ulaganja su minimalna, što ovu proizvodnju čini isplativom.
Pored prodaje sirovih plodova, mušmula može doneti profit i kroz preradu. Rakija od mušmule, koja se u nekim zemljama prodaje kao luksuzni proizvod, takođe je potencijalna prilika za dodatnu zaradu. Cena litra rakije od mušmule na tržištu može dostići od 1.200 do 1.700 dinara, što je čini još jednim unosnim segmentom ove proizvodnje.
Za veće zasade, poput površine od dva hektara, moguće je obezbediti stabilne prihode koji mogu pokriti životne troškove. U tom smislu, mušmula se profilisala kao voće koje je i ekonomski isplativo i ekološki prihvatljivo, pružajući proizvođačima priliku za stabilan prihod sa minimalnim ulaganjima.
Sve u svemu, mušmula predstavlja kulturu koja donosi profit, a uz pogodnosti u pogledu proizvodnje i tržišta, ovaj voćnjak postaje sve češći izbor za srpske poljoprivrednike koji traže isplativu i nisko-investicijsku alternativu u poljoprivredi.
(Bizportal)
NOVA INTERNET PREVARA KRUŽI SRBIJOM Sad i Netfliks koriste da vas namame