
OD JEDNOG BALVANA NAPRAVI 100 ČUTURICA: Žićo sa sinovima od male radionice stvorio veliku fabriku

Trstenik – Drvena čuturica napravljena od trešnjinog panja zauvek je promenila život porodici Sretenović iz sela Lopaš kod Trstenika. Od skromnih početaka 1987. godine, njihova porodična radionica prerasla je u pravo malo drvoprerađivačko carstvo, a proizvodi tu napravljeni obilaze svet.
– Bio sam metalac po struci, ali me je brat moje supruge uveo u svet drveta. Kada sam video kako nastaju ti proizvodi, koliko su lepi i dugotrajni, odlučio sam da promenim profesiju i krenem ispočetka“, priseća se za RINU Živorad Žićo Sretenović, osnivač radionice.
Sretenovići, poznati po marljivosti i umeću, od bukovog i lipovog drveta prave prava umetnička dela – od varjača i kutija za čokoladu do burića i ručno graviranih čutura. Sve kreće iz strugare, gde se balvani režu i suše pre nego što postanu deo gotovog proizvoda.

Foto: RINAFoto: RINA
– Od jednog balvana napravimo stotinu čutura. Nije lako, ali je zadovoljstvo kada vidimo gotov proizvod i znamo da ide u ruke kupaca širom Evrope“, kaže Žićo, ponosan na porodični biznis.
U srcu proizvodnje nalaze se sinovi Dejan i Nenad, koji rame uz rame sa ocem i radnicima oblikuju i finalizuju proizvode, na kojima ponosno stoji oznaka „Made in Serbia“. Njihov rad podrazumeva preciznu obradu drveta, graviranje i završnu doradu, a posebnu pažnju posvećuju unikatnim detaljima koji njihove proizvode čine prepoznatljivim.
– Na svaku kutiju, burić ili čuturicu možemo da ugraviramo bilo šta – od posvete do složenih logotipa. Mašine su precizne, ali ruke majstora daju završni pečat svakom proizvodu“, ističe Nenad Sretenović.
Ova vredna porodica ne samo da živi od svog zanata, već i u njemu – njihov dom nalazi se u samom centru fabričkog kruga, gde tri generacije Sretenovića zajedno stvaraju, rade i napreduju.

Foto: RINAFoto: RINA
Prvu čuturicu, napravljenu od trešnjinog panja, Živorad Sretenović čuva i danas kao simbol uspeha i istrajnosti.
– Ovo je bila moja prva čuturica, ručno izrađena pre više od trideset godina. Kada je pogledam, setim se koliko smo daleko dogurali i koliko smo truda uložili“, kaže Žićo sa osmehom.
Njihova priča dokaz je da se vrednim radom, znanjem i ljubavlju prema zanatu može stvoriti nešto što traje i prepoznaje se daleko izvan granica Srbije.
(Pančevac/RINA)
Čudo posle velikog požara u Novom Pazaru: Sve spaljeno osim svete knjige
SRBI VOLE NOVE AUTOMOBILE Porasla prodaja vozila, najviša je u poslednjih pet godina