
UDRUŽENJA PENZIONERA OSTALA BEZ MLAĐIH ČLANOVA Radije traže posao i popunjavaju kućni budžet

Od oko 35.000 korisnika penzija koliko ih živi na teritoriji opštine Voždovac, svega 1.700 poseduje člansku kartu Udruženja penzionera.
Milka Vučićević, predsednica Udruženja, kaže da mlađi penzioneri radije odaberu dopunske poslove nego aktivnosti u uduruženju pa i broj članova nije baš preveliki.
Najčešće rade na poslovima obezbeđenja banaka, pošta i drugih javnih ustanova, žene se opredeljuju za čuvanje dece, starijih i nepokretnih osoba, rade u trgovinskim lancima na spoljnim poslovima, kako bi popunili kućni budžet.
Kaže i da se bez obzira na to, udruženje dugo već zalaže za uvođenje socijalne karte, čime bi se svaki vid humanitarne pomoći ravnomerno i pravično distribuirao do najugroženijih. To je jedini spas za ugrožene i siromašne penzionere, naglašava.
Ovo udruženje pokrenulo je i inicijativu da stomatološke usluge za najstarije ponovo budu besplatne.
Fond solidarnosti je aktivan i na usluzi penzionerima 18 godina i za to vreme novčano je pomogao na hiljade članova. Na mesečnom nivou mogu da podele milion dinara te pozajmicu dobije dvadesetak članova. Posle osam godina članovima se tako vraća uloženi novac. Tako je u januaru 25 penzionera dobilo ukupno 678.512 dinara na ime povraćaja uloženih sredstava. Posredstvom Fonda PIO podeljeno je 166 humanitarnih paketa, a Crveni krst darivao je 20 paketa sa osnovnim namirnicama.
Sagovornica Glasa osiguranika podržava i inicijativu za zbrinjavanje starijih i dementnih osoba.
– Zalažemo se za formiranje dnevnih centara za dementne osobe. Najčešće te osobe preko dana ostaju same, bez nadzora mlađih, a bilo je slučajeva povređivanja, napuštanja kuće. Podržavamo inicijativu Dragane Dinić, nekadašnje predsednice Gerontološkog društva Srbije, i Nade Satarić, predsednice Upravnog odbora Udruženja „Amity”, za dnevno zbrinjavanje najstarijih. O ovoj temi bilo je dosta govora na seminaru u Vrnjačkoj Banji – navela je Vučićević.
Za one koji zbog visine primanja ne mogu da računaju na besplatan odlazak u neki od rehabilitacionih centara, zahvaljujući sklopljenim ugovorima sa banjama, mogu da koriste banjske kapacitete van sezone. Plaćanje je u više
rata i, u zavisnosti od broja prijavljenih, popusti se kreću od 10 do 30 odsto za beodan.
Zbog malog interesovanja retko se organizuju izleti, mada su prošle godine bili u Rumi i na Fruškoj gori.
Patronažna služba Doma zdravlja Voždovac jednom nedeljno u dve mesne zajednice i u prostorijama Udruženja obavlja proveru šećera u krvi i mere krvni pritisak.
Inače, udruženje radi u oronulim kancelarijama, a kako nemaju sredstava za rekonstrukciju, samoorganizuju se u sanacaji nastalih oštećenja.
ED SRBIJE IMA NOVU APLIKACIJU Potrošnju struje možete prijaviti putem telefona