Počela sezona kosidbi: Da li je jeftinije da angažujete radnika ili da kosite sami

12:55

19.04.2025

Podeli vest:

Foto: Pexels
Foto: Pexels

Sa lepim vremenom, potrebno je i redovno održavanje travnatih površina, pa se tokom proleća, trava kosi uglavnom kosi 3-4 puta mesečno i manje, što zavisi od visine trave i od alata koji se koristi. Kasnije, tokom letnje sezone dovoljno je redovno košenje na 10 do 12 dana.
Dok se kosilice najviše čuju u naseljima van grada, većina građana u gradskim sredinama se muči sa travnatim površinama oko svojih zgrada jer je čekanje radnika javnih preduzeća ponekad predugo pa, umesto da to urade sami, radije angažuju firme ili pojedince koji se bave košenjem.
Miljan se već 15 godina bavi tim poslom i kosi oko vikendica kraj Dunava. On je za B92.net objasnio da cena zavisi od toga kolika je trava, pošto se sa većom i gušćom travom povećava napor pri košenju, kao i utrošak goriva i vremena. Standardna cena za održavanje travnate površine je 600 dinara po aru za košenje trimerom.

Bojan, vlasnik je firme koja se bavi poslovima održavanja vikendica u jednom vikend-naselju 50 kilometara od Beograda. Osim košenja, obavlja i sve druge poslove neophodne za savršen izgled vašeg vrta, a košenje naplaćuje po kvadratnom metru jer, kako kaže, često kosi i manje površine od jednog ara.
Cena ide od 4 dinara po kvadratu za košenje trimerom, a povećava se ukoliko treba da se odnese pokošena trava, koriste se parkovske kosilice, obrađuju ivice, ukoliko je teren izrazito strm i slično. Stoga cena može dostići i 10 dinara po kvadratnom metru. Međutim, kako navodi, u proseku je oko 600 dinara po aru.
U opisu svojih delatnosti, mnoge firme, osim košenja, nude i druge usluge, poput sakupljanja i odnošenja trave, postavljanja tepih-trave i sejanja, freziranja, krčenja zapuštenih placeva ili dvorišta, orezivanja drveća, uređenja žive ograde, vađenja panjeva i drugog.

Foto: PexelsFoto: Pexels

Jeftinije kad sami kosite
Kosač Miljan kaže da je na duge staze svakako jeftinije da sami kosite, ali da se na to odlučuju samo oni koji imaju dovoljno vremena i volje za taj posao.
Koliko vas košta košenje trave ako to sami radite zavisi od toga koliko morate da uložite u alat, njegovo održavanje i potrošeno gorivo, gde se ne računaju sati sopstvenog rada.
Miljan je za B92.net kazao da se trimerom za prosečno 45 minuta, koliko traje jedan rezervoar od 0,6 litara (mešavine benzina i ulja), može pokositi do 10 ari najlonom (košenje sečivom na trimeru plaća se više, troši više goriva i primenjuje samo kod jače zakorovljenosti).
On je takođe dao nekoliko saveta u vezi sa nabavkom trimera, jer na tržištu postoji širok spektar mašina, od onih nepoznatih proizvođača koje su najjeftinije, do najskupljih profesionalnih alata kakve on koristi.
Naime, jeftiniji uređaji više troše gorivo, više se kvare, kraće traju, za njih ne postoji dovoljno razvijena servisna mreža, a motori su im manje efikasni, te su slabiji pri istoj deklarisanoj snazi od skupljih mašina. Ipak, za manje površine i kraće periode eksploatacije mogu da budu pravi izbor, uz pažljiviju upotrebu.

Foto: PixabayFoto: Pixabay

Koliko bi vas koštao alat da kosite sami?
U suštini, imate izbor između motornih (benzinskih), električnih, akumulatorskih, ručnih kosilica, kao i traktor kosilica. Koju izabrati? Zavisi od površine terena koji će se kositi, njegovog reljefa i oblika, raspoloživog vremena, ali i od prisutnosti biljaka.
Kosači kažu da su kosilice na struju uglavnom namenjene za manje travnjake, naročito zbog toga što je kretanje ograničeno dužinom kabla (a i mora se strogo paziti da se ne zahvati kabl pri košenju!). Upravo zato su benzinske kosilice praktičnije jer ne mora stalno da se vodi računa o kablu, a one se preporučuju za košenje površina do oko 1.500 kvadrata. Slična stvar je i sa akumulatorskim, samo treba pripaziti na trajanje baterije.
Traktorske kosilice su pogodne za terene koje bi bilo naporno kositi nekom drugom kosilicom. Dakle, uglavnom se koriste za veće površine, poput velikih dvorišta, parkova, placeva ili sportskih terena. Ako pak želite nezavisnost od struje, baterije i benzina, onda je ručna kosilica ili kosa za vas – ali imajte u vidu da iziskuju dosta snage i energije, pa i vremena.

Evo koliko koštaju kosilice u radnjama:
Motorne (benzinske) kosilice: Od oko 23.000 do 245.000 dinara
Električne kosilice: Od 8.500 do 44.000 dinara
Akumulatorske kosilice: Od 19.000 do 130.000 dinara
Ručne kosilice: Od 7.500 do oko 16.000 dinara
Traktorske kosilice: Od 220.000 do 465.000 dinara
Trimeri: Od 10.000 dinara do 118.000 dinara

Uz to, treba računati i na zaštitnu opremu (štitnik za lice, zaštita za uši…) i potrošni materijal (najlon).
(B92)

Građani pohrlili po vaučere za odmor: Evo šta sve treba da znate

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.