Automobili iz devedesetih godina prošlog veka sa BG tablama, kao i brojni glumci i statisti na ulicama Pančeva. Kamere, specijalno osvetljenje i prateća ekipa upadali su u oči svima koji su prethodnih dana hodali gradom. Kada je neuobičajena gužva ovog tipa u centru grada, mešaju se i osećanja. Radoznali prolaznici zainteresovano su posmatrali šta rade u najvećem broju, kako se ispostavilo, Indijci, a bilo je i opravdano nezadovoljnih jer su neke ulice bile zatvorene, pa su teško stizali do posla ili kuće…
Šta se tačno dešavalo u našem gradu prethodne nedelje? Da bismo to saznali, ekipa „Pančevca” razgovarala je s producentima serijala „Citadel”, koji su nas ljubazno pozvali da budemo njihovi gosti. Našli smo se najpre sa Alekom Conićem, vlasnikom producentske kuće „Clockwork” iz Beograda.
– Svi priželjkuju da vide filmske ekipe u svom gradu, a kada se to zaista i desi, pomisle: pa, ovo i nije baš idealno. Ali velika ekipa indijskih kolega stigla je u Pančevo. Predvodi je jedna od tamošnjih najvećih produkcijskih kuća – oni su proizvođači serije „Citadel”, mi smo podizvođači, a naručilac je „Amazon Indija”. Jako sam ponosan na to što smo uspeli da ih ubedimo da dođu u Srbiju, jer se preko 170 zemalja u svetu takmiči da privuče ovako velike klijente. Bez saradnje na svim nivoima, svih nas, i podrške Grada Pančeva i naše Vlade nemoguće je izvesti nešto ovako kompleksno – objašnjava Conić.
Prema njegovim rečima, Pančevo je divan grad, pun dobronamernih ljudi. Dodao je:
– Imali smo jako malo vremena za pripremu, što je bio dodatni problem, jer bismo se u suprotnom bolje organizovali i manje bismo narušavali svakodnevni život građana. Sada je tako bilo, ali se nadam da smo ipak ostavili lep trag za sobom i da ćete nas ponovo zvati.
Conić kaže da ova serija nastaje tako što se iz nekoliko postojećih kreira nova, špijunsko-akciona, čime se dobija jedna šira slika.
– Radnja se odvija na nekoliko kontinenata i prati tajnu grupu superagenata koji štite poredak na našoj planeti, a postoje i članovi jedne mračne organizacije s kojom se stalno bore. U Pančevu snimamo veliku akcionu scenu iz devedesetih godina prošlog veka gde konvoj vozila dobrih momaka napada ova grupa negativaca. Jako smo obazrivi kada se radi o bezbednosti, jer koliko god da ste sve predvideli, niko ne može unapred da vidi svaku sitnicu na snimanju. Bezbednost svih je najvažnija! Jesmo malo uzurpirali centar grada, ali smo naišli na veliko razumevanje, na čemu smo zahvalni. Pančevo ima taj divan izgled, jako je lep grad, ulice su očuvane i na ovaj način ćemo promovisati i lepotu Srbije – podvlači Conić.
Filmska industrija, kaže on, donosi prihode i brojnim kooperantima iz sfera hotelijerstva i ugostiteljstva, a istovremeno i indukuje veliki broj turističkih poseta, pa je i zato Vlada Srbije programom subvencija podržala filmske projekte i strane producente. Ali filmadžije dolaze kod nas najviše zbog toga što je naša filmska industrija na veoma visokom nivou. Producent iz prestonice se, potom, vratio na priču o našem gradu:
– Predložio sam Pančevo kao lokaciju za snimanje zbog njegove lepote, ali i zbog blizine Beograda i prijemčivih sagovornika u Gradskoj upravi, koji su nam omogućili da ovde radimo jer razumeju značaj dovođenja jednog ovako velikog filmskog projekta u grad. Možda je i najvažnije to što se rediteljima, pošto su Pančevo prvo videli na fotografijama, vaš grad izuzetno dopao. Trista ljudi je danas na setu, a angažovano je više od dve trećine naših. I to je veoma bitno. Veliku specifičnu težinu projektu donosi to što je u glavnoj ulozi indijska i svetska zvezda Prijanka Čopra, koja, doduše, nije sada ovde. Nadamo se da ćemo ponovo doći u Pančevo.
Alek Conić nas je potom upoznao s kolegom producentom iz Indije, čije je ime Pravin Khairnar. Kao pravi domaćin, pozvao nas je da ručamo s njim u lepoj, funkcionalnoj prikolici: indijska začinjena hrana ima posebak šmek. Zanimali su nas utisci ovog izvršnog producenta o Pančevu. Rekao je:
– Trebalo je da snimamo u Beogradu, ali došli smo ovamo na Alekov poziv. Istog trenutka kad smo došli u vaš grad zaljubili smo se u Pančevo. Odmah smo osetili da je ovo pravo mesto za snimanje. Veoma smo srećni ovde, građanke i građani su prema nama veoma ljubazni i dragi, ostvarili smo dobru saradnju. Bićemo u gradu, s pauzama, do 23. juna. Ono što snimamo u vašem lepom gradu biće emitovano sledeće godine na „Amazon prajmu”, što će moći da vide gledaoci širom sveta.
Na naše pitanje da li je okej da se filmska ostvarenja iz njegove zemlje, kao što je, ne samo kod nas, uobičajeno nazivaju „Bolivudom”, Pravin Khairnar je kazao da svi više vole da ih zovu „indijska filmska industrija”, čime je razrešena jedna predrasuda. Filmska ekipa je morala nazad na set. Pozdravili smo se u dubokom uverenju da ćemo se opet sresti. Normalno, u „Pančevu – Holivudu”.
(Pančevac/S. Trajković)