PANČEVO: Konferencija o železničkom saobraćaju

22:00

18.09.2024

Podeli vest:

printscreen/Instagram/maja.vitman

PANČEVO – Želeći da obeleži značajne jubileje, Zavod za zaštitu spomenika kulture u Pančevu će, u okviru projekta „Obeležavanje 170 godina od puštanja u rad prve železnice u Južnom Banatu i 140 godina u Srbiji“, organizovati drugu po redu konferenciju o industrijskom i tehničkom nasleđu na temu železničkog saobraćaja u Srbiji.

Pre 170 godina, 1854. godine, izgrađena je prva pruga na teritoriji Južnog Banata i najstarija železnička pruga na teritoriji današnje Srbije. Avgusta te godine u saobraćaj je puštena pruga Anina-Bazijaš (u današnjoj Rumuniji), preko Jasenova i Bele Crkve, koji se nalaze u Južnom Banatu.

Godine 1884. puštena je u saobraćaj pruga Beograd-Niš, prva pruga u javnom saobraćaju u tadašnjoj Srbiji. Redovni saobraćaj otpočeo je 15. septembra 1884. godine, pa se taj dan obeležava i kao Dan železničara Srbije.

U Pančevo je prvi voz stigao pre 130 godina, 9. aprila 1894. godine, oko podneva.

Osamnaest autora iz cele Srbije prijavilo je svoje radove, koji će biti prezentovani na konferenciji. Konferenciju će otvoriti Darko Ješić, član Gradskog veća grada Pančeva zadužen za kulturu i omladinu, predstavnik Infrastrukture železnice Srbije, i Grozdana Milenkov, v. d. direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Pančevu.

Prvog dana Konferencije, u četvrtak 19. septembra, planirana je stručna eksurzija prilikom koje će se obići značajni objekati železnice na teritoriji Južnog Banata. Drugog dana Konferencije, u petak 20. septembra, predviđeno je svečano otvaranje i prezentovanje radova u Dvorani „Apolo“, u ulici Maksima Gorkog br. 6, u Pančevu, sa početkom u 10.30 časova.

AMSS: Teretnjaci na prelazu Šid čekaju 7 sati, a na Kelebiji i Batrovcima 6

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.