DRAMA NA LETU ZA ANTALIJU: Doktor iz ekipe kruševačkog Napretka SPASAO ŽIVOT devojčici (5)
Gde upisati u Srbiji brak sklopljen u inostranstvu – u mestu odakle je suprug ili supruga? – pitanje je na koje smo ovaj put za vas potražili odgovor
Gde upisati u Srbiji brak sklopljen u inostranstvu – u mestu odakle je suprug ili supruga? – pitanje je na koje smo ovaj put za vas potražili odgovor
„Rođena sam u Pančevu, a suprug u Prokuplju. Pošto smo se venčali u Nemačkoj, u Tibingenu, želeli bismo da brak upišemo u Srbiji. Da li postoji obaveza u kojem gradu?”, pitanje je naše sugrađanke Nine M.
Odlučujuće za upis u domaće matične knjige nije mesto rođenja, nego poslednje mesto prebivališta supružnika. Ukoliko ono nije bilo isto, možete da birate gde ćete prijaviti sklapanje braka, to jest u kojoj matičnoj službi.
Inače, prijava za upis rođenja, zaključenja braka i smrti nastalih u inostranstvu podnosi se preko diplomatsko-konzularnog predstavništva odgovarajuće zemlje, ali i matičaru na osnovu izvoda iz matične knjige inostranog organa. Ali bez obzira na to preko koga se prijavljuje rođenje, brak ili smrt, upis u matične knjige će uvek izvršiti matičar, bilo da je dokumentacija dostavljena službeno, bilo da je od strane stranke.
U matičnu knjigu rođenih dete se upisuje po mestu poslednjeg prebivališta roditelja u vreme rođenja deteta, a ako roditelji nisu imali zajedničko prebivalište, po mestu prebivališta jednog od roditelja, a ako je mesto prebivališta roditelja nepoznato, po mestu rođenja jednog od roditelja.
Upis vrši matičar u Gradskom uslužnom centru, i to upis rođenja na uslužnom mestu broj 14 (telefon 013/308-883), zaključenja braka na uslužnom mestu broj 15 (telefon 013/308-876), a upis smrti na uslužnom mestu 13 (telefon 013/308-809).
Potrebno je priložiti izvod iz matične knjige rođenih na internacionalnom obrascu, po Bečkoj ili Pariskoj konvenciji, a ako izvod nije na internacionalnom obrascu, već na obrascu zemlje porekla, tada obavezno mora da sadrži apostil i da bude preveden na srpski jezik i ćiriličko pismo od strane ovlašćenog sudskog tumača. Ukoliko nemate apostil, tada mora biti verifikovan od strane državnog organa zemlje porekla, a zatim overen u našoj ambasadi ili konzulatu zemlje porekla (puna legalizacija). Ukoliko je stranka u Srbiji, a nema mogućnosti da legalizuje javnu ispravu, onda se upućuje na overu u ambasadi zemlje u Beogradu, a zatim u Ministarstvu spoljnih poslova.
Taksa za upis činjenica rođenja, zaključenja braka i smrti nastalih u inostranstvu se ne plaća.
(Pančevac)
MI PITAMO ZA VAS: Kako do potvrde o životu
MI PITAMO ZA VAS: Kako do uverenja o slobodnom bračnom stanju?