TRI VIRUSA HARAJU MEĐU DECOM U VRTIĆIMA: Evo šta savetuju lekari

14:30

19.11.2024

Podeli vest:

Foto: Pexels
Foto: Pexels

Među decom u vrtićima i nižih razreda školskog uzrasta haraju stomačni virusi – rota, adeno i norovirus, koji se najviše manifestuju dijarejom, povraćanjem i povišenom telesnom temperaturom, zbog čega su pojedini roditelji morali da zovu i lekare Hitne pomoći.

U noći između nedelje i ponedeljka, Hitna pomoć u Beogradu je imala pet pedijatrijskih poziva, a prema nezvaničnim saznanjima, roditelji su zvali zbog povišene telesne temperature i dijareje.

Pedijatar Saša Milićević objašnjava da među decom vladaju dosta stomačni virusi – rotavirus, adenovirus i norovirus, ali da ima i dosta „običnih“ respiratornih infekcija, koje se manifestuju kao i stomačni virusi.

– Rota, adeno i norovirus izazivaju dijareju, povraćanje i loše opšte stanje dece, ali treba imati u vidu da i obični respiratorni virusi, koji napadaju organe za disanje, nekad mogu da daju dijareju, čak i povraćanje – objašnjava dr Milićević za Blic.

Stomačni virusi su, podseća Milićević, kod dece mnogo izraženiji nego kod odraslih, a opasni su jer kod mališana mogu da dovedu do dehidracije.

– Uglavnom se javljaju kod dece u kolektivu, u vrtići i školi. Kod dece povraćanje i dijareja uvek vodi ka dehidraciji, i to je ono što je opasno kada su ona u pitanju, dok je kod odraslih to veoma retko – kaže Milićević.

Prema njegovim rečima, upravo zbog toga, najvažnije je da se detetu stalno, ali pomalo daje tečnost, a izbor treba da budu čaj od nane ili od kamilice, kao i elektroliti:

Foto: PexelsFoto: Pexels

– Povraćanjem i dijarejom se gube elektroliti, a kada se oni gube, to može da bude jako nezgodno, zbog čega je neophodno da se oni daju deci. Preparati koji u sebi sadrže rastvorene elektrolite se mogu kupiti u bilo kojoj apoteci – kaže on.

Nasuprot tečnosti, na hrani, kada su deca u ovakvom stanju, ne treba roditelji da insistiraju.

– U takvom stanju deca ne mogu da jedu. Umesto na hrani, treba insistirati na unošenju tečnosti. Ono pravilo stari da mora da se jede kad si bolestan, ne važi. Ako mu se i daje da jede, to treba da bude laka hrana – savetuje dr Milićević.

Febrilnost odnosno povišena telesna temperatura kod stomačnih virusa obično ne prelazi 38,5 stepeni, a on kaže da detetu može da se da lek za njeno snižavanje. Kako ističe, najbolje je da to bude lek iz grupe paracetamola, koji najmanje nadražuju stomak.

– Antibiotik ne treba davati jer su uzroci ovakvih tegoba, uglavnom, virusi, a retko kad bakterije. Dete treba da miruje, a ne treba da ide u vrtić, školu… Takvo dete treba da bude izopšteno iz kolektiva, najpre zbog sebe, ali i zbog druge dece – podseća pedijatar Saša Milićević.

 

Kako kaže dr Milićević, dete treba odvesti kod lekara ako je:

– malaksalo
– ako odbija tečnost
– ako je lošeg opšteg stanja

 

Inače, Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA) prošle nedelje je upozorila da je norovirus, poznat kao „zimska stomačna buba“, koji izaziva stomačne probleme, u Velikoj Britaniji daleko virulentniji ove sezone u odnosu na prethodne.

Agencija je primetila da je porast broja slučajeva u velikoj meri izazvan varijantom poznatom kao GII.17, sojem koji je dobio nadimak kavasaki, jer je prvi put otkriven u japanskom gradu 2014. godine.

(Blic)

VIRUSI NAPUNILI ČEKAONICE U DOMOVIMA ZDRAVLJA! Doktorka otkrila koje SIMPTOME nikako ne treba ZANEMARITI!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.