GRAD VRŠAC SVOJIM STUDENTIMA Uručena 500. studentska kartica
Projekat „Unapređenje životne sredine u Pančevu” predstavlja drugu fazu dugoročnog partnerstva
Projekat „Unapređenje životne sredine u Pančevu” predstavlja drugu fazu dugoročnog partnerstva
Grad Pančevo je u saradnji sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA) završio još jedan uspešan projekat pod nazivom „Unapređenje životne sredine u Pančevu, Srbiji kroz saradnju akademije, Gradske uprave, industrije i građana”.
Tim povodom, organizovan je simpozijum u zgradi Gradske uprave kom su prisustvovali stručnjaci Japanske agencije za međunarodnu saradnju, kao i predstavnici lokalne samouprave, akademskih institucija i civilnog sektora.
Projekat „Unapređenje životne sredine u Pančevu” predstavlja drugu fazu dugoročnog partnerstva, koje je počelo još 2014, prvim projektom završenim 2017. Projektom su rukovodili Hemijski fakultet Univerziteta u Beogradu i Asocijacija za zaštitu životne sredine prefekture Hjogo iz Japana, okupljajući stručnjake i nosioce promene iz različitih sektora sa zajedničkim ciljem unapređenja životne sredine.
Tokom ove saradnje, preko 30 eksperata iz Japana boravilo je u Srbiji i prenelo svoja znanja kolegama iz Pančeva i Beograda kroz niz radionica i seminara. U istom periodu, više od 20 gradskih zvaničnika, kao i predstavnika industrije, lokalne samouprave, javno-komunalnih preduzeća i civilnog sektora, učestvovalo je na obukama u Japanu, gde su imali priliku da se kroz praksu upoznaju sa najboljim metodama u oblastima zaštite životne sredine, tretmana komunalnog i industrijskog otpada, kao i tehnologija za sanaciju zagađenih lokacija.
Takođe, tokom trajanja projekta građani Pančeva imali su priliku da prisustvuju brojnim edukativnim radionicama o održivom korišćenju agrohemikalija i upravljanju komunalnim otpadom. Učenici osnovnih i srednjih škola su istraživali ekosistem parka prirode Ponjavica koristeći mikroskope, koji su poklonjeni školama, kako bi naučili sve o važnosti očuvanja biodiverziteta i zdravog ekosistema u svojoj zajednici. Svi ovi napori usmereni su ka očuvanju čistog i zdravog okruženja koji ne samo da doprinose kvalitetu života, već imaju i ekonomski značaj. Posebna pažnja posvećena je hidrogeološkim istraživanjima podzemnih voda južno od industrijske zone, koje imaju za cilj bolje razumevanje kvaliteta podzemnih voda i razmatranje mogućnosti sanacije eventualnih zagađenja.
Ovaj projekat, zasnovan na najvišim svetskim standardima zaštite životne sredine i učešća zajednice u ovim važnim procesima, predstavlja još jedan korak ka dugoročnom cilju – stvaranju održivog, zdravog i čistog okruženja za Pančevke i Pančevce, kao i za sve građane Srbije.
(Pančevac / S. T.)