Mraz obrao trešnje, voćari zabrinuti

Ove koje su krenule ranije da cvetaju više su stradale, a ove ostale ćemo proveriti narednih dana, jer mraz je tek prošao i trebaće 4-5 dana da se sve slegne i da vidimo šta će tačno biti.

10:00

12.04.2025

Podeli vest:

Foto: Pančevac

Već drugi put za kratko vreme mraz je iznenadio voćare u južnom Banatu i pričinio je znatnu štetu i na otpornijim sortama voća. Stručnjaci iz Instituta Tamiš u Pančevu kažu da se šteta može samo ublažiti, jer je teško boriti se sa ovakvim vremenskim prilikama u aprilu.

Foto: PančevacFoto: Pančevac

Đorđe Kutanjac iz Pančeva samo je jedna od brojnih voćara koji je sa velikom zebnjom ušao u svoj voćnjak koji se prostire na 4,5 hektara da bi se uverio u kakvom stanju je 12.000 stabala trešnje posle jakog mraza. Već na prvi pogled uočljiva su brojna oštećenja cveta, posebno stabala koji se nalaze u prvim redovima voćnjaka:

Foto: PančevacFoto: Pančevac

– Već na prvi pogled se može videti da imamo štetu na voću i do 50 odsto sigurno, a to zavisi od sorte. Ove koje su krenule ranije da cvetaju više su stradale, a ove ostale ćemo proveriti narednih dana, jer mraz je tek prošao i trebaće 4-5 dana da se sve slegne i da vidimo šta će tačno biti. Voćke koje se nalaze malo dalje od početka voćnjaka bile su zaštićenije, mada neam nekog pravila – kaže Kutanjac.

Ksenija Vukićević, master inženjer voćarstva iz pančevačkog Instituta Tamiš Stručnjaci iz Instituta Tamiš kaže da postoje određene preventivne mere koje se mogu preduzeti da bi se šteta od mraza bar umanjila:

– Postoje mere kojima se ovo može prepuprediti, a to su anti frost sistemi, zadimljavanje koje se ne preporučuje zbog štetnosti po okolinu, a mogu se primeniti i neka sredstva pre mraza kao što su amino kiseline i potrebno je te tretmane ponoviti i nakon mraza. Ipak kad su temperature preko minus šest stepeni i kad je još i vetrovito nema mnogo pomoći, jer nema leka, može samo šteta da se ublaži-istakla je Ksenija Vukićević.

Foto: PančevacFoto: Pančevac

Đorđe Kutanjac se ipak nada da će imati šta da bere ove godine u svom voćnjaku i pokušaće da spase što se spaiti može:

– U narednom periodu bilo bi dobro da se vreme poboljša i da bude toplije. Mi ćemo ovde uneti košnice sa pčelama, a donećemo u voćnjak i nekoliko bumbara i videćemo koliko će to doprineti da se šteta umanji- kaže Kutanjac.

Voćari će sad uprkos šteti koju će pretrpeti morati da ulože u redovni tretman voća, jer od toga zavisi kakav će rod imati naredne godine, a ove nema sumnje da kupcima trešnje neće biti tako slatke kao pre zbog više cene koju će sigurno imati ovog leta.

(Pančevac/G.J.)

LAZAREVA SUBOTA I VRBICA Praznik vere, nade i dečje radosti

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.