DA VAS AUTO NE OSTAVI NA PUTU: Ključni saveti za pripremu vozila za zimsku sezonu

16:00

26.10.2024

Podeli vest:

Foto: Pexels
Foto: Pexels

U skladu sa promenama temperature, potrebno je adekvatno pripremiti vozilo za uslove na putu. Kada temperature padnu, neophodno je vozilo proveriti i napraviti određene izmene kako bi se postigla optimalna bezbednost.

Sa ovim godišnjim dobom dolaze i mnogi izazovi, kao što su sneg, led i hladnoća, pa se tako sama efikasnost vozila može smanjiti, dok su rizici sve veći. Redovna provera je ključna kako bi se sa pojavom hladnoće predupredili potencijalni kvarovi.

Ključni koraci se svakako sastoje od ugrađivanja zimskih guma, potom drugih koraka kao što su provere kočnica, akumulatora, brisača i sitnih prepravki koje osiguravaju što lakše upravljanje vozilom kada dođu veliki mrazevi.

Montiranje zimskih guma

Prvi i najvažniji korak o kojem je potrebno misliti, jeste svakako promena letnjih u zimske gume. Kako bi se osigurala maksimalna bezbednost, potrebno je da vozilo ima zimske gume koje su posebno dizajnirane.

Zimske gume su napravljene za niske temperature, jer pružaju bolju trakciju na snegu, zaleđenim ili mokrim putevima. Imaju dublju šaru na sebi, dok je smeša od koje su napravljene dosta mekša od one za letnje uslove.

Foto: PexelsFoto: Pexels

Letnje gume postaju prilično krute na hladnoći, pa ne mogu lepo prijanjati za površinu, dok su zimske gume dizajnirane tako da su fleksibilne čak i kada su temperature jako niske. To znači da će biti znatno lakše upravljati vozilom, ali i da se ono može lakše zaustaviti, što smanjuje rizik od proklizavanja.

Kada temperature počnu da padaju ispod 7 stepeni, već tada se preporučuju zimske gume, kako bi se obezbedila što veća sigurnost za vozače i saputnike.

Zamena antifriza
Pored promene letnjih u zimske gume, potrebno je izvršiti i zamenu antifriza. Antifriz predstvlja rashladnu tečnost koja sprečava zamrzavanje vode u samom motoru, pa mu na taj način omogućava da ima optimalnu temperaturu za rad.

Kada ona padne, tečnosti u motoru mogu i da se zalede, što može da dovede do ozbiljnih kvarova. Zbog toga je potrebno da postoje određene količine, ali i adekvatan kvalitet antifriza.

Redovnom zamenom se omogućava zaštita samog motora, ali i sprečava korozija unutar celog sistema hlađenja. Potrebno je voditi računa o tome koja tečnost odgovara samom vozilu, kao i koji je nivo tečnosti u rezervoaru.

Provera kočnica
Nezavisno od godišnjih doba, na listi uvek treba da bude i promena kočnica, ali je od ključne važnosti da ovo bude jedan od koraka pre ulaska u hladnije godišnje doba. Tada je, zbog niskih temperatura, povećan rizik od proklizavanja, dok je efikasnost zaustavljanja vozila znatno manja.

Stanje kočionih pločica, diskova i tečnosti je veoma važno, sve u cilju obezbeđivanja funkcionalnosti. Ukoliko su pločice i diskovi istrošeni, zaustavni put se produžava, dok stara kočiona tečnost može znatno smanjiti efikasnost kočenja.

Znaci na koje je potrebno obratiti pažnju jesu vibracije ili škripa, što znači da je vreme da se izvrši pregled. Održavanje ispravnosti ovog sistema je najvažnije za bezbednu vožnju.

Efikasnost akumulatora
Niske temperature mogu smanjiti i snagu akumulatora, pa je njegova provera takođe bitna stavka na ovom spisku. Hemijski procesi unutar samog akumulatora su u tim vremenskim uslovima otežani, pa on proizvodi manje struje nego inače.

Ono što je tada otežavajuća okolnost je i to što je automobilu u isto vreme potrebna veća snaga kako bi se pokrenuo. Stariji akumulatori tada imaju veće poteškoće, pa može biti znatno teže pokrenuti automobil.

Foto: PexelsFoto: Pexels

Zbog toga je potrebno proveriti napon, kao i kapacitet i čistoću priključaka, kako bi se spremili potencijalni kvarovi. Ako je akumulator star nekoliko godina, možda je vreme da se zameni novim.

Provera brisača i tečnosti za stakla
Kako bi vidljivost bila što bolja u uslovima snega i kiše, potrebno je proveriti brisače i tečnosti za stakla. Gumeni delovi brisača se habaju vremenom, pa su samim tim i manje efikasni i ostavljaju tragove na staklu.

Ukoliko počnu da škripe, ostavljaju vidljive tragove ili preskaču određena mesta, potrebno ih je zameniti, jer je važno imati jasan pogled na put.

Pored brisača, tečnost za stakla koja je otporna na niske temperature je obavezna, kako ne bi došlo do zamrzavanja u rezervoaru i cevi. Te specijalne tečnosti su napravljene tako da se neće zalediti ni kada su veoma niske temperature.

Nošenje zimskog pribora
Pored provere svih ovih važnih komponenti automobila pred početak sezone, od velikog je značaja i posedovati adekvatan pribor. To podrazumeva dobru pripremljenost za ekstremne uslove koje nosi ovo godišnje doba.

Ključne stvari koje su neophodne su lopata za sneg, strugač za led, potom kablovi za startovanje automobila u slučaju da ne može da se upali zbog hladnoće, kao i ćebad i pribor za prvu pomoć. Svi ovi predmeti mogu biti od velike važnosti kada nastupe nepredviđene okolnosti, pa je potrebno uvek biti na oprezu i nositi pribor.

(putujsigurno)

SAVET DA VAS NE PREVARE Evo kako da prepoznate da li je polovni automobil imao ozbiljnija oštećenja

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.