AFERA KATARGEJT TRESE BRISEL: Uz Evu Kaili, u čijoj kući su pronađene vreće pune novca, uhapšeno još troje osumnjičenih! Zaplenjeno oko 600.000 evra

12:08

13.12.2022

Podeli vest:

Pritscren/YT

Od kada je poput bombe odjeknula vest da katarski skupoceni pokloni i novac „podmazuju” briselske zvaničnike, čak su i višegodišnje tvrdnje da je ova zalivska država podmitila funkcionere Fife da bi postala domaćin Mundijala, pale u drugi plan. Hapšenje četvoro osumnjičenih za korupciju, među kojima je i potpredsednica Evropskog parlamenta Eva Kaili, ukazuje da i usred prestonice Evrope, koja toliko drugima ukazuje na nužnost suzbijanja korupcije, ima podmićivanja, piše Politika.

Belgijsko savezno tužilaštvo zadržalo je u pritvoru briselske zvaničnike, a policija je u 16 racija zaplenila telefone, kompjutere i oko 600.000 evra. Reč je o najvećem skandalu koji je poslednjih godina potresao institucije Evropske unije. Mediji javljaju da je „jedna zalivska država” podmićivala ove ljude kako bi u Evropskom parlamentu radili u njenom interesu, kao i da je ta država, kako navodno saznaju iz pouzdanih izvora – Katar.

Grkinja Eva Kaili, jedna od 14 potpredsednica EP nije mogla da iskoristi parlamentarni imunitet jer je, kako pišu mediji, uhvaćena na delu u petak uveče. Uhapšena je u svojoj kući u kojoj su zaplenjene kese pune novca.

Evropski parlament oduzeo joj je sve dužnosti, među kojima i zaduženje da ona ovu instituciju predstavlja na Bliskom istoku. Odmah je isključena iz grčke socijalističke partije PASOK, kao i iz evroposlaničkog kluba socijaldemokrata. Grčke vlasti su juče ovoj Solunki zamrzle svu imovinu, a iz uprave za borbu protiv pranja novca kažu da se ova mera odnosi i na njene rođake i uključuje sefove, bankovne račune i svu ostalu imovinu.

U akciji je uhapšen i njen suprug, Italijan Frančesko Đorđi, inače osnivač nevladine organizacije „Fajt impuniti” koja se bori protiv korupcije. Iza rešetaka je i predsednik ove nevladine organizacije, a nekadašnji socijaldemokratski poslanik u EP, Pjer Antonio Panzeri. On je, navodi zapadna štampa, kao čovek s jakim vezama u Briselu lobirao u EP u korist Maroka i Katara. Mediji pišu i da se njegova porodica nalazi u kućnom pritvoru, a da se pretresaju kancelarije saradnika parlamenta iz nevladinog sektora. Slobode je lišen i generalni sekretar Međunarodne konfederacije sindikata Luka Visentini.

Skandal je produbljen i činjenicom da su donedavno članovi odbora nevladine organizacije supruga Eve Kaili bili zvučna imena levičarske politike – bivši francuski premijer Bernar Kaznev, nekadašnji komesar EU za migracije Dimitris Avramopolus, bivša poslanica EP Sesilija Vikstrem, bivša šefica diplomatije EU Federika Mogerini.

Dok Doha kategorički odbacuje optužbe da je, s namerom da utiče na odluke Evropskog parlamenta, novcem i poklonima punila džepove briselskih zvaničnika, mediji podsećaju da je Kaili krajem novembra vatrenim govorom uzdizala Katar. Svetsko prvenstvo u fudbalu nazvala je dokazom da sportska diplomatija može da donese istorijsku promenu u zemlji čije su reforme inspirisale arapski svet.

Tvrdila je da se u Kataru uzorno sprovode radnička prava, iako je ova zemlja prozivana zbog teških neki bi rekli i robovlasničkih radnih uslova. Pisalo se o tome da strani radnici iz siromašnih zemalja ginu na izgradnji stadiona za fudbalsko svetsko prvenstvo. Eva Kaili je poslanica u EP od 2014, a proslavila se kao voditeljka vesti privatne grčke televizije Mega.

Najozbiljniji i najšokantniji korupcionaški skandal koji potresa Brisel dešava se u času kada Evropski parlament treba da glasa o predlogu za produženje bezviznog režima u EU za Kuvajt, Katar, Oman i Ekvador.

Istraga o korupciji u srcu Brisela je „veoma je zabrinjavajuća” za Đuzepa Borelja, visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost, a bivšeg predsednika EP. Za Paola Đentilonija, evropskog komesara za ekonomiju, je „veoma ozbiljan” događaj. On je rekao da bi, ako se potvrdi da je neko uzeo novac kako bi uticao na stavove Evropskog parlamenta, to zaista bio jedan od najdramatičnijih slučajeva korupcije u poslednjih nekoliko godina. A za mnoge širom Evrope to bi bio, ili već jeste, najbanalniji primer da su i oni koji dele moralne lekcije, u stvari – potkupljivi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.