NULANDOVA OŠTRO NAJAVLJUJE: Amerika će sutra predstaviti novi paket sankcija protiv Rusije
Zamenica američkog državnog sekretara Viktorija Nuland izjavila je da će Amerika predstaviti novi paket sankcija protiv Rusije u petak.
Prema njenim rečima, novim sankcijama će biti pogođene ruske banke, a biće obuhvaćene i kineske kompanije.
– Pojačaćemo pritisak na kompanije bazirane u Kini ili kineske firme u Evropi koje, prema našoj oceni, sprovode aktivnosti kojima zaobilaze sankcije – rekla je ona i dodala da će dodatni paket sankcija predstaviti ne samo SAD nego čitava grupa G7.
Nuland je rekla i da će SAD nastaviti da razmatraju potencijalnu isporuku lovaca nove generacije.
O Sporazumu START 3
Sjedinjene Države bi želele da se obnove inspekcije na bilateralnom nivou u okviru Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3) i da sa Rusijom razmotre parametre za njegovu realizaciju, rekla je zamenica američkog državnog sekretara.
– Želeli bismo da se vratimo na obnavljanje uzajamnih inspekcija i tome kada možemo da ponovo razmotrimo realizaciju Sporazuma – navela je ona tokom diskusije u organizaciji „Vašington posta“.
Prema njenom mišljenju, odluka ruskog predsednika Vladimira Putina da obustavi učešće u START 3 bila je namenjena auditorijumu u Rusiji.
Podsetimo, predsednik Rusije Vladimir Putin je danas tokom obraćanja Federalnoj skupštini rekao da Rusija obustavlja učešće u Sporazumu o ofanzivnom naoružanju (START 3), konstatujući pri tome da nuklearne arsenale imaju pored SAD sa kojima je Sporazum potpisan, i druge zemlje NATO, kao što su Francuska i Velika Britanija.
Nećemo povećavati svoj nuklearni arsenal
Ona je dodala da SAD ne žele da povećavaju svoj nuklearni arsenal i da ne vide da Rusija ima takve kapacitete.
– Rusija sada nije u stanju da može da modifikuje svoje nuklearno oružje, a mi, iskreno govoreći, nismo za to zainteresovani i ne planiramo to.
Upitana da li će odluka Rusije o START 3 uticati na to da Amerika promeni ponašanje Nuland je rekla da neće i da je to jasno stavljeno Rusiji do znanja.
(Pančevac/Novosti)
PUTIN SE NE ŠALI: U sredu pada odluka, predsednik Rusije podneo nacrt o suspenziji učešća u START-u!