„TORLAK” POSTAJE EKSKLUZIVNI DISTRIBUTER VAKCINE PROTIV HEPATITISA BE Ministarka Begović: Očekujem da Institut postane i proizvođač ove vakcine

17:03

03.11.2023

Podeli vest:

printscreen/youtube/RTS

Institut „Torlak” postaje ekskluzivni distributer vakcine protiv hepatitisa Be. To je omogućeno ugovorom koji je potpisan između tog instituta i južnokorejske kompanije „LG Ćem”, izjavila je juče Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Ona je kazala da će ugovor koji je potpisan 31. oktobra u drugoj fazi omogućiti da ova južnokorejska kompanija prenese svoje znanje i veštine u kontroli kvaliteta institutu, tako da će „Torlak” moći da vrši kompletnu kontrolu kvaliteta proizvodnje, ali i finalnog proizvoda, odnosno vakcine protiv hepatitisa Be po najvišim kriterijumima i svetskim standardima. „Nakon uspešno realizovana prva dva koraka očekujem da Institut ’Torlak’ postane i proizvođač hepatitis Be vakcine, a time se otvaraju vrata za proizvodnju i mnogih drugih vakcina i bioloških lekova koji se primenjuju u biomedicini, što će izuzetno podići i samu reputaciju ovog instituta”, kazala je Begovićeva za Tanjug.

Na taj način će, kako je naglasila ministarka, Srbija imati svoju proizvodnju i zapošljavaće svoje najbolje ljude u institutu, odnosno imaće svoje kapacitete za proizvodnju i neće zavisiti od drugih.

Ona je podsetila da je u septembru ove godine predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić potpisala Memorandum o razumevanju između Srbije i Južne Koreje koji se odnosi na uzajamno podsticanje i zaštitu ulaganja između dve zemlje. „Srbija biotehnologiju vidi kao jednu od primarnih grana industrije, odnosno primarnih grana privrede i zato je čitav projekat „Bio4 kampusa” osmišljen tako da privuče velike kompanije iz oblasti biotehnologije i da postane platforma za saradnju sa čitavim svetom”, kazala je ministarka.

Ministarka je naglasila da se trenutno ekonomija svih najrazvijenijih zemalja baziraju na znanju, odnosno na nauci, inovacijama i na znanju ljudi koji rade u ovim oblastima, a to su takozvane inovativne ekonomije. „Jedna od tih inovativnih ekonomija je i bioekonomija i Srbija je zaista odlučila da krene u smeru razvoja biotehnologije, odnosno bioekonomije, pa je tako 31. oktobra ove godine potpisan Ugovor između našeg instituta ’Torlak’ i trenutno najveće južnokorejske kompanije u oblasti hemijske industrije, ali i kompanije koja se bavi razvojem novih materijala i biofarmaceutika koji se primenjuju u zdravstvenim sistemima, kompanije ’LG Ćem’”, kazala je Begovićeva.

(Pančevac/Politika)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.