MEĐUNARODNI DAN BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA „Ono predstavlja društvenu anomaliju protiv koje se svi moramo boriti“

Ministarstvo je ove godine pokrenulo kampanju „Stop femicidu!”, sa ciljem da se protiv ovog društvenog problema motivišu na akciju svi subjekti društva kako bi se ono smanjilo i zaustavilo.

10:38

25.11.2023

Podeli vest:

Nasilje nad ženama
PIxabay

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog poručilo je danas, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, da je ta vrsta nasilja, kao i svaka druga, neprihvatljiva, i da ono predstavlja društvenu anomaliju protiv koje se svi moramo odlučno i dosledno boriti.

U svrhu podizanja svesti o ovom problemu i važnosti delovanja, Ministarstvo je ove godine pokrenulo kampanju „Stop femicidu!”, sa ciljem da se protiv ovog društvenog problema motivišu na akciju svi subjekti društva kako bi se ono smanjilo i zaustavilo, navedeno je u saopštenju Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Kampanja „Stop femicidu!” sprovodi se, između ostalog, u medijima i na društvenim mrežama, prvi panel na ovu temu održan je u Beogradu, dok će ostali biti održani u Kragujevcu, Novom Sadu, Nišu i Novom Pazaru.

Kampanja se sprovodi u okviru aktivnosti kojima Ministarstvo obeležava i 75 godina od donošenja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima Ujedinjnih nacija.

Ministarstvo ukazuje na zabrinjavajuće podatke da je u našoj zemlji u poslednjih deset godina u rodno zasnovanom nasilju više od 300 žena izgubilo život, a samo ove godine ubijeno je 27 žena.

Nasilje nad ženama i devojčicama je najrasprostranjeniji oblik kršenja ljudskih prava u svetu, a nasilnik je najčešće partner, član porodice, ali može biti bilo koji poznati ili nepoznati muškarac.

Neke žene godinama u tišini trpe sve ove oblike nasilja, što se neretko završi femicidom, stoga je važno ohrabriti žene žrtve nasilja i podići nivo svesti celokupnog društva da je ovaj način zloupotrebe moći neprihvatljiv, zaranjen i kažnjiv, ističe Ministarstvo.

Ukazuje se da je borba protiv nasilja prema ženama i nasilja u porodici jedan od prioritetnih ciljeva Vlade Srbije i da su tu učinjeni pomaci na planu sprečavanja i zaštite od nasilja prema ženama i nasilja u porodici.

Srbija ima dobar zakonodavni okvir, a 2017. godine donet je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.

Od 2016. godine u Krivični zakonik uvrštena su kao posebna krivična dela proganjanje, polno uznemiravanje i prinudni brak, 2018. godine usvojen je Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, a 2021. godine Zakon o rodnoj ravnopravnosti i izvršene su izmene i dopune Zakona o zabrani diskriminacije.

Prostor za delovanje i unapređenje institucionalnog okvira i prakse i dalje postoji, pre svega na polju adekvatnijeg postupanja, zaštite žrtve i dužine trajanja razrešenja.

Da bi se nasilje nad ženama i devojčicama u društvu smanjilo i nestalo, prvi korak je da svi mi, kao društvo i kao pojedinci, ne okrećemo glavu i ne ignorišemo zlo koje se, najčešće, dešava tu, blizu nas, navedeno je u saopštenju Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

(Pančevac/Politika)

TERALI DEVOJKE DA IMAJU ODNOSE SA MIGRANTIMA Dvojica Subotičana uhapšena zbog šverca migranata, a sada je otkriveno da stoje i iza lanca prostitucije

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.